Vedeli ste že...? II. časť
Publikované 22.06.2018 v 07:00 v kategórii Postrehy, prečítané: 345x
Vedeli ste prečo sa vo Worde písané písmo volá „ITALIC“.Pretože to bolo práve v Taliansku, kde vymysleli tento spôsob písania. Presnejšie, bol to humanista Francesco Griffo, ktorý spolupracoval s Aldom Manuziom (1449 – 1515), ktorému okrem iného môžeme vďačiť aj za dnešnú podobu knihy. Začal tlačiť tzv. knihy do vrecka, vďaka čomu sa kniha stala „každodenným spoločníkom.“ Obaja pôsobili v Benátkach ( v tej dobe Benátskej republike) , ktoré boli v tom čase hlavným centrom tlače. V 15 storočí sa tu tlačilo 90% zo všetkých vytlačených kníh v Európe.
Florentský kalendár sa do polovice 18. storočia nezhodoval s tým naším (respektíve s tým Európskym). A ak nájdete nejaký dokument, napísaný medzi 1. januárom až 25. marcom musíte pridať jeden rok! A prečo je to tak? Florencia je veľmi viazaná na svoju patrónku – Pannu Máriu. A aby si ju uctila tak ako patrí, Nový rok sa začínal 25. marca – deň zvestovania Panne Márii, deň kedy Panna Mária prejavila vôľu byť Matkou Božou.
Táto promenáda v tradičnom stredovekom odeve bola organizovaná na počesť turnaju v Historickom futbale, ktoré finále sa hrá na námestí Santa Croce.
Sanguinaccio
Tento zákusok ktorý pochádza z regiónu Basilicata je vinikajúci no pre silné žalúdky. Základ totiž tvorí tmavá horká čokoláda zmiešaná s krvou prasaťa, ktorá tomto krému dodáva kyslastý nádych. Krém sa podáva s podlhovastými piškótami, ktoré sa v Taliansku nazývajú aj biscotti di Savoia. (Savoia boli jeden z panovníckych rodov v Taliansku. ) alebo s Božími milosťami ( chiachiere). Pripravoval sa najmä v období karnevalu.
Od roku 1992, pre zdravotné dôvodí, platí zákaz predávania prasacej krvi v celom Taliansku.
Fontána „Porcellino“
Táto florentská atrakcia, je určite jedna z obligátnych zastávok turistov. Hovorí sa, že ak minca ktorú vložíte do papule tohto diviaka, padne priamo do odtoku, určite sa vrátite. No vedeli ste, že je to len kópia? Originál bol premiestnený do múzea Bardini, ktoré síce nie je veľmi známe, no veľmi zaujímavé a netradičné.
Múezum Bardini vo Florencii
Od mája 2018 sa pltí vstup do Pantheonu (Rím). Lístok stojí 2€.
Prvé Kasíno s ruletou v Európe bolo založené v Toskánskom mestečku Bagni di Lucca v roku 1837. Tradícia hazardných hier a rulety pochádza ešte z 12. storočia. Kedy kontesa Matilde, dala všetkým chudobným jedno teplé jedlo za deň a navyše mali títo ľudia aj zvlášť vyhradené miesto v kúpeloch, kde sa mohli voľne mohli liečiť (zažívacie potreby a pohybové ústrojenstvo). Aby Matilda nezaťažovala občanov zvýšenými poplatkami, získala peniaze pre chudobných iným spôsobom. Zaviedla „daň“ za hranie rulety v miestnych trattoriach.
Dnes je z neho múzeum hazardných hier.
Komentáre
Celkom 4 komentáre
Jana 22.06.2018 v 07:51 Super! Takéto perličky rada čítam, ako tvora zvedavá. Dúfam, že bude aj nejaké pokračko:)
Sanguinaccio brrrr! NIkdy:))) Ale keby som nevedela, z čoho pozostáva, možno by mi aj chutilo.D Ty si ho niekedy ochutnala?
Jana 22.06.2018 v 07:52 ... stvora
talianskoposlovensky.infoblog.sk 22.06.2018 v 08:29 Ahoj :) momentálne som work in progress pre ďalšie "pikošky". Nemala som ešte tú možnosť ochutnať ho, pretože sa robí najmä na Juhu Talianska, a predpokladám že len v okruhu " domácnosť". Samozrejme že ak buden mať tú možnosť tak určite ho vyskúšam
talianskoposlovensky.infoblog.sk 22.06.2018 v 08:30 Veľa Talianov mi o ňom hovorilo a každému chutil