Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

VEDELI STE ŽE.....?

Publikované 06.04.2016 v 14:32 v kategórii Postrehy, prečítané: 470x

· Taliansko patrí do top 5 navštevovaných krajín sveta a že za národné jedlo sa nepokladá pizza ale cestovina?

· Miláno v minulosti bolo veľmi podobné Benátkam. Mesto bolo poprepletané rôznymi kanálmi, ktoré slúžili nielen na osobnú prepravu, ale hlavne na prepravu materiálu. Napríklad aj mramor, ktorý bol použitý na stavbu dómu bol priamo do Milána privezený na lodiach. Miláno bolo počas Druhej svetovej vojny úplne zbombardované a postavené na obraz fašizmu.

 V súčasnosti sa môže pýšiť najvyšším mrakodrapom Talianska: Torre Unicredit(231m)

· Najviac talianskych emigrantov v Amerike je v Argentíne. Emigrovalo sem cca 3 milinóny Talianov. Najväčšia koncentrácia bola v hlavnom meste, Buenos Aires. Väčšina obyvateľov Argentíny, ktorá je vo veku 30-50 rokov, má svojich predkov buď z Talianska alebo Španielska, no veľa v nich je aj „miešaná pol na pol“ Emigranti ani v súčasnosti nezabudli na svoje korene a každý región Talianska tu má svoju „organizáciu“ pod ktorú spadáte. Tieto inštitúcie pravidelne organizujú gastronomické a kultúrne podujatia, sviatky – aj tie regionálne, školské aktivity, navyše organizujú aj svadby podľa regionálnych tradícií.

· v roku 1861 ( vznik Talianskeho kráľovstva) bolo 78% obyvateľstva negramotných? V súčasnosti je to niečo okolo 2%, na Slovensku by to malo byť niečo okolo 0,3- 0,5%

· Taliansky systém známkovania na základných školách je 1-10. Pričom 10 je výborný. ( no túto známku učitelia zo zásady odmietajú dávať) 

· Východná brána Battistéria vo Florencii (Porta del Paradiso) je len čínska replika? Originál, ktorý vytvoril Lorenzo Ghiberti , sa nachádza v Múzeu za Dómom.

 (Dá sa zakúpiť kompletný lístok, ktorý platí 24 hodín od prvého vstupu, ktorý zahŕňa: výstup na kupolu, vstup do Battistéria, výstup na Giottovu zvonicu, vstup do vykopávok pod Dómom a vstup do múzea).

                                                                 battisterio

mozaika, ktorá zdobí vnútro


 • ak cestujete do Talianska rakúskou železnicou (OEBB) a vlak vám mešká viac ako hodinu môžete požiadať o vrátenie peňazí za cestovný lístok.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?