Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

UNIVERZITA

Publikované 20.07.2015 v 19:36 v kategórii Postrehy, prečítané: 313x

Byť študentom v zahraničí má jednoznačne viac výhod ako nevýhod. Ak sa nenaučíte nič iné, aspoň získate schopnosť vyjadrovať sa v cudzom jazyku. Vždy ma lákala idea Erasmu. A tým, že môj charakter je „dobrodruh“ dopriala som si hneď tri roky – zapísala som sa priamo ako iní talianski študenti. V mojom prípade aj okrem talianskych spolužiakov mám aj „kolegov“ napríklad z Číny, Gabonu, Rumunska ... študujem totižto na Univerzite pre zahraničných študentov v Siene. A ako to tu chodí? Trocha odlišne ako u nás.
 • V prvom rade, semester a obdobie skúšok je posunuté o mesiac. Zimný semester trvá od októbra do januára a vo februári je skúškové obdobie. Letný semester: Marec až Jún. Skúškové obdobie máte koncom júna a celý Júl (keď je tu mimochodom cca 40°C – čiže sa nám doslova parí z mozgov).                                                                               BTW: základné a stredné školy končia najneskôr 15 Júna, v závislosti od regiónu

 • Ak nespravíte nejakú skúšku, nevadí - máte možnosť dorobiť ju v septembri, alebo vo všetkých nasledujúcich skúškových obdobiach až do tretieho ročníka. ( Do tretiaku sa snáď na Vás niečo nalepí ;-) ) Čiže dobrá správa je, že skúšky môžete prenášať a vôbec Vám nehrozí, že Vás z univerzity vyhodia. ( No predstavte si tie situácie keď tretiaci zháňajú poznámky z prvého ročníka a navyše nikto si nepamätá aká bola téma prednášok :D)

 • Keď nevyhadzujú zo škôl znamená to, že ju skončia všetci? V podstate áno, no závažným faktorom pre Talianov je celkový priemer (la media), ktorý ste dosiahli počas uplynulých rokov štúdia, ktorý zaváži v životopise. ( Plný počet na skúške je 30 bodov)                                                                                                                                                          
 • Na čo teda slúžia kredity za skúšky? Musíte ich mať 180, aby Vás pripustili na bakalársku skúšku. No Kredity Vám slúžia aj na to, aby ste si udržali štipendium. Ich počet sa mení v závislosti od univerzity, ale aj ročníka.
 • Kto dostane štipendium? (borsa di studio) Štipendium sa udeľuje podľa ročného príjmu rodiny. Prvý rok Vám ho udelia nezávisle od kreditov či maturitného vysvedčenia. Potom je to už len na Vás

 • Čo všetko zahŕňa štipendium? Ubytovanie na internáte a strava (obed a večera) vo všetkých mensiach v meste. No čo je podstatné, neplatíte školné. ( Univerzita v taliansku je platená) Školné na rok je cca 1500€ - 2000€, závisí od mesta, univerzity či odboru.
 • Ako univerzitný študent ste automaticky zapísaný vo všetkých knižniciach, ktoré sa nachádzajú v meste. Už sa nemusíte zaťažovať zbytočnými papierovačkami či poplatkamitaliansky ISIC

 • V porovnaní so Slovenskom, študenti nemajú vlaky zadarmo ani nárok na študentské zľavy pre MHD či zľavy vo fast-food občerstveniach.

 • A aký je prístup profesorov? Samozrejme, že sa nájdu aj výnimky no väčšina  ( povedzme 85%) má úžasný prístup k študentom. Na začiatku svojich prednášok vám dajú emailové adresy a „úradné hodiny,“ počas ktorých sú k dispozícii ak ste náhodou nepochopili problematiku prednášky. Nie raz som využila túto možnosť a vždy bolo cítiť, že profesor má chuť vysvetliť mi to, v čom m mámedzery. Venovali sa mi dovtedy, pokiaľ si neboli istí, že všetkému chápem. Jednoducho povedané sú tu naozaj pre nás a ide im o to, aby nás niečo naučili a nie, aby sa nad nami povyšovali. Počas prednášok môžete s pokojným svedomím vyjadriť svoj názor a profesor s radosťou bude diskutovať o nových uhľoch pohľadu....· Prednášky sú dobrovoľné a nikto nesleduje prezenciu.

Komentáre

Celkom 2 komentáre

 • Patrícia 03.10.2015 v 10:16 Super článok! Bolo by super vedieť ešte viac tvojich postrehov z univerzity


 • talianskoposlovensky.infoblog.sk 03.10.2015 v 12:13 Jasne niečo pridám (dakujem za návrh) .. ale ak potrebuješ nejaké konkrétne informácie, kludne mi napíš na: Izabelaprokopiusova@gmail.com


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?