Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Ty si ale Talian!

Publikované 02.10.2015 v 22:41 v kategórii Postrehy, prečítané: 420x

Myslím si, že každému je táto fráza dobre známa. A po začiatku nového školského roka pomaly, ale isto chápem prečo práve Talian a nie napríklad Chorvát.

Ak idete vybavovať niečo na talianske úrady, prichystajte si pevnú dávku nervov, pretože v tom majú pekný bordel. Ani sami úradníci vlastne nevedia kde je sever. Ak si myslíte, že niečo vybavíte cez e-mail, v mnohých prípadoch tomu tak nie je. Napríklad toskánski študenti majú k dispozícii e-mailovú stránku, kde môžu písať svoje otázky... no po dlhšej odmlke som sa zastavila osobne, kde mi len tak mimochodom oznámili, že oni všetky tie e-maily ignorujú a na žiadny neodpovedajú. A keď som konečne našla niekoho, kto mi chcel odpovedať na otázku, zistili sme, že ani poverená osoba vlastne nevie čo odomňa úrad chce ..

Ak Vám predsa len na email odpovedajú, uistite sa aj telefonicky, či ste dostali správnu odpoveď. U nás sa hovorí sto ľudí sto chutí .. tu je to skôr sto ľudí a každý má rozdielne informácie. A dávajte si pozor na skratky a označenia .. napríklad, ak dostanete e-mail z talianska kde je napísane „½ mesiac“ na Slovensku by to znamenalo pol mesiaca ( resp. 2 týždne) v Taliansku si to vysvetľujú ako jeden až(alebo) dva mesiace ... čo sa v našom prípade píše 1-2.

Ďalšia bežná situácia, ktorá sa tu deje pomerne často je, že po roku štúdia a úspešnom ukončení prvého ročníka (!v Taliansku na talianskej univerzite!) zistia, že vy ste vlastne z inej krajiny, tak idú skúmať Váš školský systém – pritom už pred rokom ste im dali všetky potrebné dokumenty o tom, že slovenská maturita má tú istú váhu ako tá talianska.

A akej odpovedi sa vlastne nakoniec dočkáte? .. v priebehu pár dní sa to vyrieši... sledujte len vyhlášky.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?