Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Toskánsko autom

Publikované 22.10.2017 v 08:32 v kategórii Postrehy, prečítané: 991x

Ak sa chystáte do Toskánska na vlastnú päsť, určite vám odporúčam prenájom auta. Toskánsko je úžasný región, ktorý ponúka nespočitateľné množstvo scenérií, malých dediniek a mestečiek. Po pár dňoch si možno poviete , že do určitej miery sú všetky centrá dediniek „ako cez kopirák“ a cesta je lemovaná len viničom či olivami, no na druhej strane, takýto balzam na dušu nie je na zahodenie. Pravdu povediac, ja sa na to pozerám už tri roky a ešte som sa nenabažila :) 

Jednou nevýhodou tohto regiónu je verejná doprava, ktorá vám naozaj nedáva veľa možností, čiže ak ste dobrodruh, tak ako ja a chcete naozaj stihnúť čo najviac, auto a GPS je naozaj dobrá voľba. Odporúčam rezervovať ho vopred cez internet. Toskánsko nemá diaľnicu – má len rýchlo-cesty, ktoré nie sú spoplatnené no v niektorých prípadoch, ako tá Siena-Florencia,to nie je bohviečo.  Ak budete objednávať auto, priobjednajte si aj balík trpezlivosti k tomu ;-)

Nezabúdajte, že mestečká majú svoje záchytné parkoviská ešte pred vstupom do centra mesta. Vstup do centra autom majú povolený len domáci.


A tu je pár nápadov čo by ste mohli skombinovať a stihnúť:


PISA – LUCCA

Tieto dve mestá sa nachádzaju len pár kilometrov od seba. Samozrejme, že Pisa je notoricky známa, no ak ste už tu, aj mestečko Lucca stojí za návštevu. (bližsie informácie nájadete v Roundtrip-Lucca)


PIENZA - SAN QUIRICO D´ORCIA – MONTEPULCIANO

Príjemne mestečká s lokálnou atmosférou. Ja ich volám dedinky na pol dňa, pretože ak sa tam neorganizuje nejaký festival alebo Vianočné trhy, behom hodinky ste videli všetko dôležité a môžete sa venovať ochutnávkam lokálnych produktov. Pienza je preslávená pre svoj syr Peccorino, no nezabúdajte, že sa nachádzate v Toskánsku, čiže víno a prosciutto vás nemôže sklamať. Čo sa týka hlavných jedál, voľte najmä mäsité pokrmy ako hovädzie, divina či králik. Toskánsko má dlhú tradíciu v poľovníctve. Nie nadarmo je „Porecellino“ , socha diviaka v centre mesta Florencie, jej symbolom.

Pienza

                                                                 San Quirico d´Oricia, táto dedinka ma veľmi milo prekvapila

 

SAN GIMIGNANO - CHIANTI

Víno, víno a ešte raz víno.

                                                              San Gimignano - centrum


SIENA

Ak vám ostane čas , cca 10 minút autom od Sieny, je malá dedinka Montericcioni v ktorej nájdete stredoveký hrad s opevnením. Táto dedinka bola v minulosti veľmi významná pre svoju strategickú polohu. Slúžila, aby ohlásila nebezpečenstvo hroziace pre Sienu, no bola aj súčasťou Via Francigena, takto sa nazýval systém ciest, ktorý spájal Európu s Rímom. V poslednej dobe sa Taliani snažia o jej oživenie a organizujú sa rôzne púte alebo turistické výlety.

Siena - il Duomo


FLORENCIA

Vo Florencii nebudete potrebovať auto, tá je na vlastný pohon. No rozhodne doporučujem zdržať sa aspoň dva dni. ( bližšie informácie Round-trip Florencia)

Výhľad z piazza Michelangelo

Porcellino

Michelangelo: David, v meste sa nachádzajú 3 kópie. Originál je umiestnený v múzeu Accademia.

Ak si budete chcieť kúpiť akýkoľvek lístok do múzea či galérie v meste sa nachádzajú predajne, ktoré vám predajú lístok s rezerváciou na určitú hodinu. Zaplatíte si síce rezervačný poplatok, no vyhnete sa kilometrovým radám a nebudete strácať zbytočne čas a energiu.

Komentáre

Celkom 2 komentáre