Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

TORINO ROUND-TRIP

Publikované 29.10.2015 v 14:15 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 223x

Hlavné mesto severného regiónu Piemote. V minulosti patrilo pod Francúzsku vládu ( čo je cítiť v nárečí, ktoré sa nápadne podobá na francúzštinu) a bolo centrom "talianskej inteligencie", najmä v období Risorgimenta ( obdobie zjednotenia talianskych štátov a vytvorenia Talianskej republiky, ako ju poznáme dnes - 1861). Predpokladám, že kvôli tejto silnej politickej tradícii, sú všetky ulice pomenované podľa významných politikov, umelcov, či štátov.Mne osobne, čo sa týka prostredia a atmosféry, Turín evokoval Miláno. Trocha šedé, neosobné, ...chýbal mi tu nádych srdečnosti, ktorou Vás privíta napríklad Florencia či Rím.

 Torino - piazza delle statue
 Boloňa
No na druhej strane, architektúra historického centra sa nesie v znamení Bologne, čiže dažďa sa báť nemusíte ochránia Vás "porticelli" .Aj Turín, tak ako väčšina talianskych miest, ožíval až večer ( asi okrem Sieny, kde večer "skapal pes" a tak sa všetci učia na skúšky :D) Váš deň si bez problémov môžete nabiť historickými pamiatkami a múzeami.
IL DUOMO Ak Vám niekto povie Dóm, pravdepodobne budete očakávať obrovský kostol, ktorý Vám svojou impozantnosťou vyrazí dych. Ja som stála pred malým bielym kostolíkom z 15. a so zvonicou, ktorá vyzerala oveľa atraktívnejšie ako ten kostol. 
No práve tento jednoduchý kostolík, ukrýva jedno z najdôležitejších pamiatok po Ježišovi Kristovi, a to: Turínske plátno. Nachádza sa v tomto "hrobe"a verejnosti je vystavené len pri významných príležiotostiach ( posledná výstava bola roku, 2015)
Rozhodne navštívte aj Baziliku di Santi Mauruzio e Lazzaro, ktorá sa nachádza v neďalekej blízkosti.
Na piazza de Castello sa nachádza hneď niekoľko pamiatok:Pri vstupe na námestie Vám udrie do očí Palazzo Madama, ktoré v súčasnosti slúži ako múzeum antického umenia. 
V ľavo je časť s politickými budovami (Palazzo Reale, Palazzo del governo..) a nádherným kostolom Svätého Lorenza, ktorého súčasťou sú aj Sväté schody.
Pravá časť námestia je lemovaná galériou s obchodmi (najmä oblečenie a suveníry).
Fanúšikovia filmu určite nepohrdnú, viac poschodovým múzeom, ktoré sa nachádza v Mole Antonelliana - symbol mesta. Pôvodná myšlienka tejto stavby bol izraelitský kostol no v priebehu stavby sa cieľ zmenil. Budova je teda postavená na počesť Vittoria Emanuella II. 
Turín ponúka aj ďalšie zaujímavé múzeá a galérie ako napríklad Múzeum egyptskej kultúry či Galéria moderného umenia (GAM). No nachádza sa tu aj synagóga, ktorá je v súčasnosti zatvorená.
Ak budete pokračovať v znamení nákupov po ulici "Po"dostanete sa na priestrannú piazza Vittorie Veneto.
A odtiaľ je už len na skok kostol "Gran Madre di Dio"
a prírodovedecké múzeum , ktoré okrem iného ponúka aj panorámu mesta.
Počas letných dní môžete využiť miestny park s kaštieľom na piknik, obdivovať botanickú záhradu či povoziť sa na loďke po rieke Po. 
Ak máte alergiu na psov, odporúčam inú turistickú destináciu, pretože ľudia tu všade chodia s týmito domácimi miláčikmi - dokonca aj do kostola, čo ma celkom prekvapilo.Čo sa týka gurmánskych zážitkov, vrelo odporúčam palacinkáreň ( Madame Crepe e Mr. Waffle) v blízkosti Mole Antonelliana, kto túži po typickom talianskom tak rozhodne: teľacie mäso, rôzne druhy syrov, girssini a prossecco.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?