Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

TALIANSKO DOKÁŽE AJ PREKVAPIŤ - občas nemilo

Publikované 02.03.2016 v 09:10 v kategórii Postrehy, prečítané: 841x

NEORIENTOVAŤ SA PODĽA CIEN V JEDÁLNIČKU Ak sa chystáte do Talianska na vlastnú päsť, respektíve chcete sa stravovať v miestnych trattoriách alebo reštauráciach, odporúčam Vám, nie vždy sa riadiť len podľa cien. A rozhodne si neobjednávajte Antipasto ako hlavný chod.(býva zväčša najlacnejšie)  Pretože antipasto = predjedlo. Čiže ak budete „mať šťastie“ môže sa stať, že Vám prinesú opečený chlebík s rajčinami a bazalkou ( bruschetti) a vy ste čakali niečo absolútne iné. 

PIZZA A HRANOLKY Ak idete s Talianom na pizzu, nebudte príliš nároční. Napriek ich vychválenej kuchyni, pizzu jedia s porciou hranoliek a zapíjajú pivom či kolou.


TOALETY V REŠTAURÁCIACH
Ďalší šok budú na 90% predstavovať toalety. Napriek tomu, že ste si vybrali útulné miestečko pre potešenie vašich chuťových pohárikov, WC býva v zúboženom stave a často krát spoločné pre mužov aj pre ženy. Okrem toho, že priestor býva zväčša minimálny, neraz som natrafila aj na starý dobrý „turecký záchod.“

SPRÁVANIE SA NA VEREJNOSTI Neľakajte sa a nespanikárte ak z ničoho nič budete počuť krik, rev a hádku. Taliani totiž milujú diskusiu. Dalo by sa povedať, že hluk (do ktorého spadá aj hlasné vítanie sa, či výskanie ako dlho sme sa nevideli...) je ich sprievodnou charakteristikou :) Zapamätajte si, že deti tu môžu prakticky všetko, čiže môže sa stať , že počas celej večere Vám budú za chrbtom behať malí Taliani ( v tom lepšom prípade) alebo sa postarajú o hudobnú stránku v podaní plaču ( niekedy až hystérie) ... a čo na to rodičia?? Tí to jednoducho nevnímajú, sú zaneprázdnení debatou. Nakoniec, veď aj oni boli takí....


VONKU NA KRAŤASY VNÚTRI NA MIKINU Ak si prenajmete apartmán, alebo budete bývať u niekoho. (Zväčša stred Talianska a nižšie) Zabalte si teplejšiu mikinu na doma, aj keď je vonku slniečko. Talianske domy sú chladné (čo má príjemný efekt v lete). Ich malé radiátory nedokážu ich byty vykúriť.


BYROKRACIA Samozrejme, ani Taliansko nie je výnimkou. No ak idete vybavovať potrebné dokumenty pripravte si poriadnu dávku trpezlivosti a je lepšie ísť v poriadnom predstihu. Kludne sa Vám môže stať, že vaše dokumenty začnú vybavovať až po týždni, niekedy aj neskôr. Hlavne na juhu je platenie šekov „spoločenskou udalosťou.“ Ženy v okienkach dávajú prednosť zvedavosti pred robotou. A tak sa mení pár minútová záležitosť na debatný krúžok. A s tým, že Vám dopletú meno alebo urobia chyby číslach musíte jednoducho rátať.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?