Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Taliansko ako umelecká inšpirácia

Publikované 17.01.2016 v 16:29 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 310x

Niet pochýb o tom, že Taliansko je veľmi rozmanitá krajina, bohatá na umenie a kultúru, ktorá ponúkala inšpiráciu nie len „domorodým“ umelcom ako da Vinci, Michelangelo a iní ale aj zahraničným umelcom, ktorí sa rozhodli zlepšiť svoju techniku kopírovaním antických malieb alebo svojich súčasníkov. Myslím si, že talianska krajina nedávala spávať napríklad Jeanovi Coroti či nemeckému Casparovi Friedrichovi.

J.B.C. Corot - L´isola di San Bartolomeo


No okrem krajiny sa umelci zaujali aj na slávne talianské diela ako napríklad

Posledná večera (Cenacolo)

Táto freska z 15. storočia, od Leonarda da Vinci, sa nachádza v Kostole Stanta Maria delle Grazie, v Miláne. Pre tých, ktorí by chceli vidieť túto fresku naživo odporúčam objednať lístky cez internet vopred, pretože počet návštev je obmedzený. Deň je rozplánovaný do jednotlivých skupín – každá skupina je zostavená z cca 25 ľudí a čas na prehliadku je 15 minút. Priestor je monitorovaný kamerami, čiže sa nemusíte pokúšať o žiadne fotky – aspoň sa vyhnete trápnym incidentom.


No táto freska okrem iného poslúžila ako námet Dalímu,


či americkému maliarovi Stanely Spencerovi


Da Vinci má nepochybne zásluhu aj v zrode najznámejšej „celebrity.“ Mona Lisa (Gioconda),

bola Leonardovým talizmanom, ktorý nosil neustále so sebou a stále ju premaľovával či vylepšoval. Dnes sa nachádza v múzeu Louvre (tu si foto môžete spraviť, no musíte si vystáť nekonečný rad - pretože celý autobus čínskych turistov si chce robiť selfie s Lisou ). Mona Lisa  sa nachádza v Louvre nie preto, že by ju Francúzi ukradli, no Leonardo svoj obraz na smrteľnej posteli venoval Františkovi I. A ako vidí Monu Lisu Eugène Bataille?

 Názov: Gioconda fajčí fajku.

Aj vy sa trápite nad jej tajomným úsmevom? Odpoveď Vám môže ponúknuť Francúz Marcel Duchamp s dielom L.H.O.O.Q.

Ak sa prečítajú tieto písmená foneticky vo francúzštine znamenajú niečo ako „žena s teplým zadočkom“ ;)


Hovorové „označenie“ Tri grácie" sa uchytilo aj u nás. Sú to vlastne tri bohyne – dievčatká, prírody a radosti. Pochádzajú z románskej mytológie. Tento námet spracovalo mnoho talianskych umelcov. Najznámejšie verzie sú určite od Boticelliho

a Antiona Canovu.

No aj tieto diela dostali svoju modernú podobu v podaní Robert Deluunay: Ville de Paris


Hovorí Vám niečo: Carlo Collodi? Bol to taliansky žurnalista a spisovateľ, otec Pinocchia

Žil vo Florencii, čo, ak sa prejdete po uliciach, Vám určite neunikne. Pretože v každom obchode so suvenírmi tu predávajú jeho zmenšeninu. 

Neviem Vám povedať čo je lepšie - či originál alebo kópia od Walt Disney , no isté je to, že Walt dal tomuto malému klamárovi svetovú slávu.

Komentáre

Celkom 2 komentáre

 • Iva Kašáková, Zvolen 18.01.2016 v 13:33 ahoj, Izabelka,
  ujo Paťo mi preposiela tvoje príspevky...je to radosť čítať....vždy sa dozviem kopec zaujímavostí! vďaka!


 • talianskoposlovensky.infoblog.sk 18.01.2016 v 14:06 Dobrý deň, som rada, že Vás nenudím mojimi postrehmi a ďakujem, že si nájdete čas prečítať to čo sem pridávam :), pozdravujem.


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?