Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Taliansko ako umelecká inšpirácia

Publikované 17.01.2016 v 16:29 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 384x

Niet pochýb o tom, že Taliansko je veľmi rozmanitá krajina, bohatá na umenie a kultúru, ktorá ponúkala inšpiráciu nie len „domorodým“ umelcom ako da Vinci, Michelangelo a iní ale aj zahraničným umelcom, ktorí sa rozhodli zlepšiť svoju techniku kopírovaním antických malieb alebo svojich súčasníkov. (najmä v období renesancie) Myslím si, že talianska krajina nedávala spávať napríklad Jeanovi Coroti či nemeckému Casparovi Friedrichovi.

J.B.C. Corot - L´isola di San Bartolomeo


No okrem krajiny sa umelci zaujali aj na slávne talianské diela ako napríklad

Posledná večera (Cenacolo)

Táto nástenná maľba z 15. storočia, od Leonarda da Vinci, sa nachádza v Kostole Stanta Maria delle Grazie, v Miláne. Pre tých, ktorí by chceli vidieť túto maľbu naživo odporúčam objednať lístky cez internet vopred, pretože počet návštev je obmedzený. Deň je rozplánovaný do jednotlivých skupín – každá skupina je zostavená z cca 25 ľudí a čas na prehliadku je 15 minút. Cena lístku sa pohybuje do 10€.  


No táto freska okrem iného poslúžila ako námet Dalímu,


či americkému maliarovi Stanely Spencerovi


Da Vinci má nepochybne zásluhu aj v zrode najznámejšej „celebrity.“ Mona Lisa (Gioconda),

bola Leonardovým talizmanom, ktorý nosil neustále so sebou a stále ju premaľovával či vylepšoval. Dnes sa nachádza v múzeu Louvre (tu si foto môžete spraviť, no musíte si vystáť nekonečný rad - pretože celý autobus čínskych turistov si chce robiť selfie s Lisou ). Mona Lisa  sa nachádza v Louvre nie preto, že by ju Francúzi ukradli, no Leonardo svoj obraz na smrteľnej posteli venoval Františkovi I. A ako vidí Monu Lisu Eugène Bataille?

 Názov: Gioconda fajčí fajku.

Aj vy sa trápite nad jej tajomným úsmevom? Odpoveď Vám môže ponúknuť Francúz Marcel Duchamp s dielom L.H.O.O.Q.

Ak sa prečítajú tieto písmená foneticky vo francúzštine znamenajú niečo ako „žena s teplým zadočkom“ ;)


Hovorové „označenie“ Tri grácie" sa uchytilo aj u nás. Sú to vlastne tri bohyne – dievčatká, prírody a radosti. Pochádzajú z antickej mytológie. Tento námet spracovalo mnoho talianskych umelcov. Najznámejšie verzie sú určite od Boticelliho

a Antiona Canovu.

No aj tieto diela dostali svoju modernú podobu v podaní Robert Deluunay: Ville de Paris


Hovorí Vám niečo: Carlo Collodi? Bol to taliansky žurnalista a spisovateľ, otec Pinocchia

Žil vo Florencii, čo, ak sa prejdete po uliciach, Vám určite neunikne. Pretože v každom obchode so suvenírmi tu predávajú jeho zmenšeninu. 

Neviem Vám povedať čo je lepšie - či originál alebo kópia od Walt Disney , no isté je to, že Walt dal tomuto malému klamárovi svetovú slávu.

Komentáre

Celkom 2 komentáre

 • Iva Kašáková, Zvolen 18.01.2016 v 13:33 ahoj, Izabelka,
  ujo Paťo mi preposiela tvoje príspevky...je to radosť čítať....vždy sa dozviem kopec zaujímavostí! vďaka!


 • talianskoposlovensky.infoblog.sk 18.01.2016 v 14:06 Dobrý deň, som rada, že Vás nenudím mojimi postrehmi a ďakujem, že si nájdete čas prečítať to čo sem pridávam :), pozdravujem.


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?