Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

TALIANSKE POVERY A ZVYKLOSTI

Publikované 09.08.2015 v 09:02 v kategórii Postrehy, prečítané: 1030x

 • Ak ste poverčiví, tak v niektorých regiónoch Talianska je lepšie v piatok 17. preležať celý deň v posteli –je považovaný za smolný deň,  tak ako u nás v piatok 13.
 • Viete prečo Taliani večerajú na Silvestra šošovicu ( šošovicový prívarok)? Vraj symbolizuje peniaze – čiže viac šošovice zješ , tým budeš bohatší. Okrem iného by sa malo cez okno vyhodiť niečo staré a mali by ste mať oblečené niečo červené. Čo z toho vyplýva? (aspoň v rodine mojej profesorky to tak funguje :D) každé Vianoce si nájde ako darček červenú spodnú bielizeň, aby si mala čo obliecť na Silvestra a manžel sa ju potom snaží celý deň vyhodiť von z okna.                                                                     

Tento roh z čili papričiek pochádza z Kalábrie. Má Vás ochrániť pred nešťastím, zlými duchmi a samozrejme prináša aj šťastie.

 • V Taliansku nie je Mikuláš. No nemyslite si, že deti sú ochudobnené o sladkosti. Mikuláš sa nahrádza 6. Januára. Dobrá, no veľmi škaredá,  čarodejnica Befana prináša dobrým deťom cukríky a zlým uhlie. Je to pohanská tradícia, čiže s tromi kráľmi nemá nič spoločné.                                                                                                                                  
 • Čo s prvým májom? Keď som bola malá tak sme na dedine organizovali táboráky, opekali špekáčiky a stavali neodmysliteľnú Máju. Toto Taliani nepoznajú. Prevažná väčšina ide na piknik do parku a tí šťastnejší k moru. 
 • Ferragosto – oslavuje sa 15. Augusta. Názov je odvodený z latinčiny a v preklade znamená oddych počas augusta. Je to sviatok spojený s nanebovstúpením Panny Márie. No oslava v skutočnosti ( a v súčasnosti) nemá nič spoločné s náboženstvom. Samozrejme, že každá rodina má svoju tradíciu. Väčšinou sa griluje alebo sa uvarí slávnostná večera a potom sa ide na diskotéku. To, čo platí pre celé Taliansko – Ferragosto je pre talianov top sezóny. Čiže ceny sú dvojnásobné. Ak sa chystáte na dovolenku v auguste odporúčam ísť až po 15. Auguste!
 • Meniny – na severe Talianska sa skoro vôbec neoslavujú. Na Juhu tento sviatok poznajú. No nie až tak rozšírený ako u nás.
 • Halloween a MDŽ – tieto dva dni sa oslavujú v Taliansku oveľa viac ako u nás na Slovensku. Počas Halloweenu deti v maskách chodia po susedoch, ktorí im dajú cukríky a čokolády. MDŽ: sms-ky, kvety a gratulácie od kamarátov sú v plnom prúde. V tento deň Váš telefón dostane riadne zabrať.

Keď hovorím o zvyklostiach, tak všetky obdarované ženy dostanú takúto kytičku.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?