Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Štúdium v zahraničí: Plusy a mínusy

Publikované 19.02.2018 v 20:35 v kategórii Postrehy, prečítané: 329x

Viacero ľudí sa ma pýtalo na môj názor a zhodnotenie štúdia v zahraničí, a preto som sa rozhodla venovať tento príspevok práve tejto téme. Často sa stretávam s konštatáciami ako: “ Wow, to musí byť úžasné, študovať v zahraničí... a ja by som chcel /a.” Áno, je to super skúsenosť, doslova škola života a rozhodne má svoje výhody. No, na druhej strane po čase si vytvoríš svoj stereotyp, ktorý je viac menej rovnaký pre každého študenta v ktorejkoľvek krajine.

V prvom rade si urči tvoj cieľ, čo vlastne očakávaš. V mojom prípade štúdium v Taliansku znamenalo naučiť sa po taliansky, spoznať a zažiť Taliansku kultúru na vlastnej koži. Ak si nie si istý či robíš dobre, vyskúšaj možnosť Erasmu.

Ak sa predsa len rozhodneš pre denné štúdium v zahraničí, pamätaj, že to chce trpezlivosť, vytrvalosť a sústavnosť v učení (minimálne prvý rok). Vyber si univerzitu s menším počtom študentov, pretože profesori majú viac času venovať sa študentom. Nezabúdaj na to, že štúdium obohatí tvoju osobnosť, no to, čo sa reálne naučíš závisí len od teba. Zavisí od tvojej iniciatívy a vôle – nikto ti nové informácie len tak do hlavy nenaleje.

Prvý rok vnímaj ako Erasmus, a ber do úvahy aj možnosť, že sa po roku vrátiš. Napokon aj tí, ktorí začali študovať univerzitu na Slovensku, nie vždy svoje štúdium dokončili. Takéto zmýšľanie Ti dodá „ relatívnu pohodu“ počas skúškového obdobia. Ver mi, počas prvého roka rozmýšľaš ako sformulovať vety tak, aby mali hlavu a pätu a nie nad tým „čo ak nespravím.“

Internát alebo rezidencia je super voľba, pretože spoznáš oveľa ľahšie nových ľudí a staneš sa súčasťou študentskej komunity.


A aké sú tie plusy?

· Spoznáš nových ľudí, novú kultúru.

· Máš to 2 v 1 (učíš sa nové veci, no zároveň máš jazykový kurz 24h denne 7 dní v týždni).

· Si si vedomý svojich možností.

· Stávaš sa zodpovednejším, samostatnejším a rozmýšľaš nad svojimi rozhodnutiami.

· Tvoje priority sa zmenia a uvedomíš si, čo je naozaj dôležité a čo nie.

· Staneš sa flexibilným a dokážeš sa pozrieť na problém z viacero uhľov pohľadu.

· Cestuješ!! ( keby som bola doma, cez víkend idem maximálne do baru alebo do Bratislavy, takto si zoberiem vlak alebo autobus a do dvoch hodín som vo Florencii, v Pise, v Bologni....). Otvoria sa Ti oči a možnosti. Uvidíš, že dostať sa z krajiny do krajiny je úplne jednoduché.

Na druhej strane ako každá voľba aj táto prináša následky. Tu je pár mínusov z ktorými treba rátať:

· Prvý rok budeš okrem iného čeliť aj Kultúrnemu šoku ( bližšie informácie:odkaz).

· Stratíš kontakt s kamarátmi (respektíve zistíš, kto Ťa má naozaj rád, pretože tá hŕstka ľudí sa Ti ozve aj keď si 1000km za hranicami)

· Budeš ukrátený o pohodlie domova, no na druhej strane, keď prídeš domov na prázdniny budeš si ho vážiť oveľa viac.

· Často krát sa dostaneš do situácií, ktoré jednoducho nebudeš chápať a budeš sa cítiť ako taký tĺk, ktorý sa stále pýta „prečo je to tak?“

· Chvíľu trvá kým si nájdeš naozajstých zahraničných kamarátov, preto prvé mesiace sa môžeš cítiť ako osamelé indivídum.


Ak Ti môžem poradiť, choď sám, bez kamarátov. Hoď sa do vody a nauč sa plávať. Postaví Ťa to na nohy a dá Ti to celkom iný pohľad na život. Ja moju voľbu neľutujem aj keď to stálo obetu a úsilie, aby som sa dostala tam, kde som, no stojí to za to. Napokon, čo Ťa nezabije, to Ťa posilní.

Buď otvorený novým možnostiam, no ostaň sám sebou, to je to najlepšie čo môžeš urobiť.


Veľa šťastia!

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?