Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

„SIENSKA ELITA“

Publikované 16.06.2016 v 14:25 v kategórii Postrehy, prečítané: 320x

Čas od času sa ocitáte v situáciách, ktoré by Vás ani vo sne nenapadli, alebo žijete len v ružovej predstave, že existujú len v amerických filmoch. Niečo podobné sa deje aj Siene. Ľudia, ktorí sa tu narodili a vyrastali žijú minulosťou stredoveku, keď Siena bola veľmi prosperujúce, slobodné mesto a zakladajú si na svojej komunite, čo dávajú pocítiť aj ostatným. Do svojej komunity si nevpustia nikoho. Cudzinec v ich pojme znamená aj ten, ktorý žije v susednej dedine. Samozrejme nikto od nich neočakáva, že Vás budú vítať chlebom a soľou – no svoju „nadradenosť" Vám dajú pocítiť v ich správaní a spôsobom života. Som tu už druhý rok – a z vlastnej skúsenosti či rozprávania ostatných, ( pracujúci ľudia alebo študenti), viem, že v ich očiach budete aj po 10 rokoch len „prisťahovalec.“ Študenti pochádzajúci zo Sieny chodia von len vo svojich skupinkách – zväčša rozdelených podľa kontrády (viď Palio). CCA tak 1 ku 100, že sa ocitnete na proseccu so Sienčanom ( nehľadiac na to, či ste cudzinec alebo talian)

No to čo zaráža najviac je, že nevraživosť si dokazujú neustále a bezdôvodne: Zdá sa Vám normálne, že 15 chlapcov zo Sienskej kontrády len tak zbije dvoch chlapcov z Gabonu – so slovami my sme tu doma, my si môžeme robiť čo my uznáme za vhodné? A policajti len tak mávnu rukou ( nehľadiac ani na fakt, že chalani skončili na pohotovosti)....

...Následne ako študenti univerzít ( Siena má jednu z najlepších univerzít pre zahraničných študentov!!! – čiže človek očakáva, že niekoho zo sveta tu stretne) sme sa snažili poukázať na: „Nie rasizmus voči čiernym , ale averzia voči všetkým, ktorí nie sú zo Sieny.“  Padla aj otázka ako by reagovala polícia keby 15 gabonských chlapcov napadlo dvoch sienskych – a hádajte čo. Pochopenie sa našlo u ľudí, ktorí nie su priamo zo Sieny, no študovali tu. Tí ostatní majú klapky na očiach nazývané hrdosť a kontráda.

Prečo sa jednoducho neriadime heslom: Ži a nechaj žiť? Myslím si, že každý ktorý sa presťahoval do inej, krajiny určite pocítil, aké to je byť iný, no na druhej strane keby sme rovnaký bola by to nuda. Netreba sa báť toho čo nepoznáme – lebo práve to nás môže neskutočne obohatiť.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?