Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

„SIENSKA ELITA“

Publikované 16.06.2016 v 14:25 v kategórii Postrehy, prečítané: 354x

Čas od času sa ocitáte v situáciách, ktoré by Vás ani vo sne nenapadli, alebo žijete v ružovej predstave, že existujú len v amerických filmoch. Niečo podobné sa deje aj Siene. Ľudia, ktorí sa tu narodili a vyrastali žijú minulosťou stredoveku, keď Siena bola veľmi prosperujúce, slobodné mesto a zakladajú si na svojej komunite, čo dávajú pocítiť aj ostatným. Do svojej komunity si nevpustia nikoho. Cudzinec v ich pojme znamená aj ten, ktorý žije v susednej dedine. Samozrejme, nikto od nich neočakáva, že Vás budú vítať chlebom a soľou – no svoju „nadradenosť" Vám dajú pocítiť v ich správaní a spôsobom života. Som tu už druhý rok – a z vlastnej skúsenosti či rozprávania ostatných8 ( pracujúci ľudia alebo študenti), viem, že v ich očiach budete aj po 10 rokoch len „prisťahovalec.“ Študenti pochádzajúci zo Sieny chodia von len vo svojich skupinkách – zväčša rozdelených podľa kontrády (viď Palio). CCA tak 1 ku 100, že sa ocitnete na proseccu so Sienčanom ( nehľadiac na to, či ste cudzinec alebo talian). 

No to, čo zaráža najviac je, že nevraživosť si dokazujú neustále a bezdôvodne: Zdá sa Vám normálne, že 15 chlapcov zo Sienskej kontrády len tak zbije dvoch chlapcov z Gabonu – so slovami my sme tu doma, my si môžeme robiť čo my uznáme za vhodné? A policajti len tak mávnu rukou ( nehľadiac ani na fakt, že chalani skončili na pohotovosti)....

...Následne ako študenti univerzít ( Siena má jednu z najlepších univerzít pre zahraničných študentov!!! – čiže človek očakáva, že niekoho zo sveta tu stretne) sme sa snažili poukázať na: „Nie rasizmus voči čiernym , ale na averziu voči všetkým, ktorí nie sú zo Sieny.“  Padla aj otázka ako by reagovala polícia keby 15 gabonských chlapcov napadlo dvoch sienskych – a hádajte čo. Pochopenie sa našlo u ľudí, ktorí nie su priamo zo Sieny, no študovali tu. Tí ostatní majú klapky na očiach nazývané hrdosť a kontráda.

Prečo sa jednoducho neriadime heslom: Ži a nechaj žiť? Myslím si, že každý ktorý sa presťahoval do inej, krajiny určite pocítil, aké to je - byť iný, no na druhej strane,  keby sme všetci rovnakí,  bola by to nuda. Netreba sa báť toho čo nepoznáme – lebo práve to nás môže neskutočne obohatiť.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?