Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Round-trip Verona

Publikované 03.12.2017 v 14:46 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 309x

Verona preslávená Shakespearovým románom o tragickej láske, ponúka rozhodne viac ako len selfie so sochou Júlie, ktorá bezradne čaká na svojho Romea. Toto 250 tisícové mestečko, sa nachádza v severnej časti Talianska, cca 30 km od Lago di Garda. Do mesta sa dá dostať viacero spôsobmi. Železničná a autobusová stanica sa nachádza asi 10 minút od centra mesta, no pre tých ktorí zrovna neobľubujú prechádzky, mesto ponúka hneď niekoľko autobusových liniek, ktorými sa dostanete prakticky všade. Len 10 minút od mesta sa nachádza letisko Villafranca.

Ak svoju „púť“ začínate zo stanice Porta Nuova,Verona vás privíta svojou Arénou,ktorá sa nachádza na piazza Bra. Námestie je preplnené lokálnymi trattoriami a reštauráciami. V období adventu, sa tu nachádzajú stánky, ktoré ponúkajú čokoládu, gumené cukríky od výmyslu sveta. Okrem iného aj typické fritelle (niečo ako naše šišky) a samozrejme, Talianmi milované crepe (palacinky). Aréna, symbol mesta, bola postavená v románskom období, a podobne ako v rímskom Koloseu, aj tu sa organizovali gladiátorské súboje. Dnes je to lukratívne miesto pre kultúrne podujatia.


Len pár minút od Arény sa nachádza hlavná atrakcia mesta - Dom Kapuletovcov, s balkónom a sochou Júlie. Hovorí sa, že ak sa chytíte Júliiných pŕs, prinesie vám to šťastie....tak mi napadlo, že raz asi zorganizujem trip po Taliansku, ktorý sa bude volať : „Sochy, ktoré prinášajú šťastie.“


Verona je mesto preplnené obchodíkmi, lokálnymi reštauráciami, ale aj kostolmi. Rozhodne sa oplatí navštíviť sieť 4 hlavných kostolov mesta. V každom z týchto kostolov si môžete kúpiť kolektívny lístok, ktorý vám bude platiť do konca mesiaca. Čiže, ak sa zdržíte v meste dlhšie, s kludom si môžete rozplánovať ich návštevu do viacero dní. V cene lístku, je aj audio sprievodca vo viacerých jazykoch.

Santa Anastasia

Complesso del Duomo

Vstup do Katedrály je zadarmo, no ak chcete navštíviť aj Battistérium a kostol sv. Eleny, ktoré sa nachádzajú pod katedrálou, budete potrebovať lístok.

San Fermo

San Zeno

Podľa mňa, táto katedrála je najkrajšia a najmajestátnejšia zo všetkých štyroch, rozhodne stojí stoji za návštevu.

Piazza delle Erbe / Piazza dei Signori

Medzi veľmi zaujímavé kostolíky Verony, určite patrí Santo Stefano. Je jedným z dvoch najstarších kostolov Verony. Stojí na pagánskom cintoríne. Bol postavený v 5. storočí nášho letopočtu a slúžil ako miesto, kde sa stretávali pútnici, ktorí ďalej pokračovali vo svojej ceste smerom do Nemecka. Veľmi zaujímavá je krypta, ktorá svojimi piliermi a freskami znázorňuje stromy a kvety Božského raja. Na vonkajšej fasáde si môžete si všimnúť vyryté nápisy v starej latinčine, ktoré informujú o udalostiach, ktoré sa odohrali vo Verone.

Tento kostolík sa nachádza v blízkosti Teatro Romano (románske divadlo), v areáli okrem iného sa nachádza múzeum vykopávok a kostol Santi Siro e Libera.

Castelvecchio

Nachádza sa v blízkosti baziliky San Zeno a je spojený s mostom Ponte Scalgiera. Vnútri sa nachádza mestské múzeum. Odporúčam Vám večernú prechádzku po moste a popri osvetlenom hrade. Mesto získa úplne inú atmosféru ako za denného svetla.

Pre milovníkov záhrad jednoznačne Giardino Giusti.

Centrum Verony je veľmi dobre značené a všetky pamiatky sú veľmi blízko. Ak sa chystáte na jej návštevu v zimnom období, určite vás potešia Vianočné trhy, ktoré trvajú od 17. novembra do 26. decembra. Stánky sú roztrúsené po celom meste. No gro sa nachádza na piazza Erbe, Piazza Signorini a Piazza Bra. 

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?