Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

ROUND-TRIP SIENA

Publikované 18.06.2015 v 10:16 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 296x

Ak ste si zaumienili okružnú jazdu po Toskánsku mali by ste zablúdiť aj do Sieny :) Nachádza sa cca 70 km južne od Florencie. Známa pre svoju banku Monte di Paschi ( momentálne na pokraji krachu ), futbal, v minulosti séria A, momentálne je lídrom série D. No zo všetkého najviac Sienu preslávilo Palio , ktoré sa koná vždy 2.7. a 16.8. Je to udalosť ako pre Španielov la corrida či pre Čechov Veľká Pardubická. (v podstate, nastúpení koníci sa 3x prebehnú po Campe a celá paráda tým hasla , všetko trvá max 3 minúty no oni s tým žijú trištvrte roka – v deň Palia môžete dokonca vidieť krst súťažiacich koňov priamo v kostole alebo večeru s koňom, ktorý zvíťazil). Ak sa rozhodnete prísť do Sieny, odporúčam Vám Máj alebo Október, keď je príjemné počasie a tým, že toto obdobie nie je turistická špička, aj ceny sú nižšie. Bohato Vám bude stačiť jeden deň a to si stihnete dať aj „šlofíka“ na Campe. Ak pricestujete vlakom, zo stanice je to cca 20 minút turistickým krokom do centra. Ak sa rozhodnete pre autobus, vystúpte na piazza Gramsci. Ak sa rozhodnete pre stredu, il benvenuto Vám dá trh s oblečením a topánkami ... No okrem toho prechádzka po Siene Vám z časti môže pripomínať zmenšeninu Florencie alebo Déjà vu z Bologne...

 

Il Campo – hlavné námestie. Počas dňa preplnené opaľujúcimi sa turistami, ktorí si vychutnávajú celkovú atmosféru mesta. Ak sa prechádzate po Siene, stále môžete cítiť nádych stredoveku. No v čase obeda je lepšie ísť do nejakej bočnej uličky, kde sa môžete občerstviť aj takýmito domácimi špecialitami: 
: 

Il Palazzo comunale, nachádza sa priamo na námestí, v minulosti sídlo vlády Sienskej republiky (Taliansko bolo rozdelené na mestské štáty, preto Sienska republika), v súčasnosti slúži ako múzeum. Ak si ešte necítite lýtka ( pretože v Siene sa chodí buď do kopca alebo z kopca a nikdy nie po rovine) môžete sa odhodlať na zdolanie tejto veže, ktorá sa Vám odmení takouto scenériou

Basilika di San Domenico – v tejto obrovskej bazilike, nájdete vystavenú hlavu sv. Kataríny. Bazilika má 6 bočných oltárov, no sv. omše sa slúžia v „krypte“ ( táto krypta je väčšia než väčšina kostolov). V blízkosti sa nachádzaj aj dom a oratórium sv. Kataríny, ktorá je patrónkou Sieny a zomierajúcich. Už ako 10 ročná mala videnia. 

 Oratórium a dom sv. Kataríny


Il Duomo – rozhodne sa choďte pozrieť aj dovnútra. Táto majestátna katedrála patrí medzi tie krajšie v Taliansku. Zo zadnej strany sa nachádza aj vchod do Podzemných katakómb, ktoré sú sprístupnené aj pre verejnosť (samozrejme, všetko za poplatok) a Battisterium.

Romolo Remo – Podľa legendy bola Siena založená dvomi synmi Remusa, ktorí utiekli z Ríma a zobrali si so sebou sošku vlčice, ktorá vychovávala ich otca a tak sa stala symbolom mesta.

Siena má viac ako 52,000 obyvateľov, no napriek tomu kriminalita = 0,1% ( 0.1% som udelila pre frázu: nikdy nehovor nikdy ;-) ). Ale z vlastnej skúsenosti, môžem potvrdiť, že tu po Vás ani pes nešteknete, čas a miesto na veci nič nemení. Skoro pravidelne ste odkázaní na vlastnú pohonnú silu, pretože kým sa dostaví nejaký autobus už ste dávno na mieste aj s kávou v ruke ;-). Okrem iného, centrum mesta je zapísané v UNESCO a nachádzajú sa tu tri univerzity. Naozaj je to ideálne mesto študentov, pretože v nočných hodinách tu skapal pes, čiže nič iné ako sa venovať  štúdiu Vám neostáva :)


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?