Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

ROUND-TRIP PIENZA

Publikované 21.07.2016 v 22:22 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 653x

Je malá Toskánska dedinka, ktorá za svoju krásu vďačí pápežovi Piovi II (1405 – 1464), ktorý chcel svoje rodné mesto – v tom čase veľmi zanedbané – zmeniť a prestavať na „ideálne mesto“. Evidentne sa mu to podarilo :) Pienza je od roku 1996 zapísaná v UNESCO. 

Malá myslím doslovne, pretože behom dvoch hodín ju prejdete skrz na skrz aj s pamiatkami. No napriek svojej veľkosti Vás jednoducho uchváti – ponúka úžasný výhľad na typickú Toskánsku prírodu a zákutia uličiek Vám doprajú v letnom období príjemný chládok.

Váš zrakový vnem nebude jediný, ktorý sa dostane do Siedmeho neba, pretože všade, kam sa len pohnete rozvoniava ovčí syr Pecorino ( meno je odvodené z tal. Slova pecora – čo znamená ovca), ktorý sa ponúka zväčša s figovým džemom alebo medom ( a samozrejme nesmie chýbať toskánske Chianti).

Do centra mesta vstúpite cez Porta al Murello, ktorá bola v roku 1944 zbombardovaná a v roku 1955 znovu postavená.

Na námestí Pia II ( ktoré je zároveň hlavným námestím ) sa nachádza Palazzo Piccolomini ( v súčasnosti múzeum) Palazzo Comunale a Duomo.

Dóm bol postavený v polovici 15. Storočia a momentálne sa rekonštruuje.

Jeho súčasťou je aj kostol sv. Jána, ktorý zároveň slúži ako múzeum. Pod kostolom bol okolo roku 1902 vykopaný do hĺbky viac ako 20 metrov 6-poschodový labyrint, ktorý slúži na odvádzanie podzemnej vody, ktorá spôsobuje pohyb celej stavby, čo môže viesť k jej zrúteniu ( podobne ako v Pise).

(Všimnite si, o koľko je ľavý šedý pruh nižšie ako ten pravý, v minulosti boli na rovnakej úrovni)

Návšteva labyrintu stojí za to – napriek tomu že cesta je jasne vyznačená a osvetlená, nezbavíte sa pocitu, že vás dačo sleduje alebo za rohom na vás dačo vyskočí.

Na potulkách uličkami:

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?