Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

ROUND-TRIP GRADO

Publikované 26.05.2018 v 08:57 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 175x

Lepšie raz vidieť ako dvakrát počuť. V tomto duchu sa konala aj moja návšteva Grada. Pre tých ktorí s týmto ostrovom ešte nemali tú česť, aha, pár info a samozrejme, foto dokumentácia.

Ostrov sa nachádza na Severe Talianska, len 5,5 hodiny od Bratislavy. Obmýva ho Jadranské more a sladkovodná lagúna, tým pádom morská voda má nižšiu úroveň slanosti. Grado, okrem prírodnej rezervácie, nádhernej lagúny má široké piesočnaté pláže, ktoré sú ohodnotené zelenou vlajkou (ocenenie za vhodné prostredie pre rodiny s deťmi).

Okrem iného je držiteľom modrej vlajky, už 30. v poradí, a dostalo sa mu aj prívlastku mesto kvetín. Bolo vyhodnotené ako najkrajšie „kvetinové“ mesto Talianska a obsiahlo 4. miesto vo svete.

Keď som sa preháňa na bicykli, moje pľúca sa nevedeli nabažiť čerstvého vzduchu a všade bola príjemná vôňa kvetín alebo mora. Ja dávam Gradu jeho osobitnú prezývku: „Mesto piatich zmyslov“


Keď piatich tak doslova, nezaostáva tu ani typická talianska kuchyňa či víno. Grado organizuje veľa exkurzií spojených s gastronomickými zážitkami,... pre lovcov tradičných jedál Grado ponúka Brodetto (rybacia polievka)

Špecifickosť Gráda je v tom, že spravíte pár krokov a ste v inom prostredí, doslova v inom svete. Zoberiete auto a v okolí 50km máte hneď niekoľko zaujímavých miest. V Grade si podla mňa nájde každý to svoje. No pekne po poriadku. Centrum mesta, tak ako všetky talianske mestečká, je preplnené reštauráciami, kaviarničkami a butikmi. No okrem iného, Grado dýcha históriou a tradíciou, na ktorú si obyvatelia ostrova potrpia. Grado je prezývané aj matka Benátok, pretože v minulosti tu bolo sídlo patriarchátu, ktoré bolo neskôr prenesené do Benátok.

Katedrála Santa Maria delle Grazie


Bazilika di Santa Eufemia


Starý prístav - kde každé ráno nájdete rybárov, ktorý sa vracajú z mora so svojimi úlovkami.


 

Prístav má špecifický tvar "Y", ktorého neodmysliteľnou súčasťou sú jachty. 


Na každom rohu je soška Panny Márie ako vďaka, za ochranu rybárov, ktorí sa živí a zdraví vracajú z otvoreného mora. Táto 

vďaka každoročné vrcholí sviatkom Perdon de Barbana (prvá nedeľa v júli), kedy socha Panny Márie je symbolicky prevezená na lodi z Baziliky na neďaleký ostrov Santa Barbana.

Grádo ponúka aj športové vyžitie. Okrem prenádherných pláží, s pozvoľným vstupom do mora, sa stalo aj letoviskom pre milovníkov Kite-surfing a cyklistov. Perfektne upravené cyklotrasy, lemované kvetinami a očarujúcou lagúnou sú vábivým lákadlom nie len pre športovcov ale aj pre turistov. Cyklotrasou z Grada sa dostanete až do Salzburgu (cca 380km). Ale aj milovníci golfu si môžu svoje sily zmerať s 18 – jamkovým ihriskom.

Samozrejme, pre aktívnych turistov, aj okolie Grada ponúka veľa možností na menšie jednodňové výlety. O ktorých vám však napíšem v ďalšom príspevku.

Bližšie informácie o Grade a ubytovaní nájdete aj na tejto stránke:

https://grado-taliansko.sk/

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?