Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

ROUND-TRIP FIRENZE

Publikované 15.06.2015 v 13:51 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 432x


Florenica – hlavné mesto Toskánska, v minulosti jedno z kultúrnych centier Talianska. Panoval tu rod Mediciovcov a Dante tu písal svoju Božskú komédiu. Prečo som začala históriou mesta? Pretože ju môžete nasávať aj v súčasnosti. Musím sa priznať, že Florencia je moja „favoritka“ čo sa týka talianskych miest. Ak sa prechádzate po uliciach, ako keby ste sa prechádzali po otvorenom múzeu. Aj keď, môj prvý deň je akurát tak na zabudnutie –no ja si ho budem pamätať až do smrti : keď pršalo mrholilo (v mojom prípade lialo ) Iza musela ísť do školy .. išla, išla až prišla ako zmoknuté kura. Paradoxne prvý suvenír, ktorý som si tu kúpila bol dáždnik a posledný talianska gramatika :D No napriek tomu som na ňu nezavrhla a stále sa rada pokochám jej krásami. Do Florencie sa dostanete hneď niekoľkými spôsobmi:

 • Lietadlo: Priamy spoj Viedeň – Florencia (1h35min), a do centra buď taxíkom (22€) alebo autobusom (6€, spiatočný lístok 10€), ktorý jazdí pravidelne každú polhodinu. No dá sa letieť aj do Ríma (s lacnejšími spoločnosťami) a s rýchlovlakom (Freccia) ste za hodinu a pol na mieste.
 • Nočný vlak: Odchod z Viedne je o 19:30, príchod do Florencie 6:07
 • Autobus ( Studentagency alebo talianská spoločnosť Baltour, Eurolines)

Ak ste sa šťastne dopravili čo teraz? Najskôr by som Vám odporučila zohnať ubytovanie v blízkosti železničnej stanice Santa Maria Novella, ktorá je priamo v centre (5 minút peši od Dómu). Na Florenciu Vám budú stačiť 2-3 dni v závislosti od toho, čo všetko chcete stihnúť, no zaručene by ste si nemali nechať ujsť:

Kostol Santa Maria Novella, ktorý sa nachádza v blízkosti železničnej stanici


· Dóm, Batistérium, Giottova zvonica, múzeum: kolektívny lístok, ktorý Vám umožní vstup do týchto pamiatok stojí 10€, je platný 24hodín od označenia a môžete ho kúpiť vo zvonci. Určite sa „vyšplhajte“ aj na kupolu z ktorej je nádherný výhľad na mesto

.

Palazzo Vecchio: Vo vnútri sa môžete pokochať Mediciovskými apartmánmi a ten kto čítal Inferno od Dana Browna, nemôže prehliadnuť Danteho posmrtnú masku. (čo sa týka môjho názoru, Palazzo Vecchio je krajšie z vonku ako z vnútra)


Palazzo Pitti: Vnútri sa nachádza galéria ( môžete sa pokochať napríklad známym obrazom Tri grácie), no oveľa krajšie sú enormné záhrady, ktoré sa zaručene oplatí vidieť.

 Accademia: Rozhodne sa choďte pozrieť na Michelangelovho Dávida, ktorý si zabudol obliecť trenky (ako dodala moja malá sestra).

Kostol Santa Croce: Nádherný kostol, v ktorom sa nachádza hrobka Galilea a Michelangela. V areáli sa nachádza kaplnka s freskou Ježišovho rodokmeňu a škola kožiarskeho priemyslu spojená s obchodíkom kde predávajú svoje výrobky s veľmi vysokou kvalitou a cenou.

Porcellino (diviak, ktorý Vám zaručí návrat) a trh s koženými výrobkami. (bližsie info v blogu Porcellino)

· Ponte Vecchio:V minulosti slúžil Mediciovcom ako tajný priechod, ktorý spája Palazzo Pitti s Palazzo Vecchio. Navrhol ho Giorgio Vasari a podľa neho dostal aj tento priechod pomenovanie „corridoio vasariano.“ Je dlhý cca kilometer. Kedysi postranné domčeky boli určené pre rybárov, no keďže v tej dobe sushi nebolo rozšírené a šľachte voňala skôr ryba pečená ... tak v roku 1593 Ferdinando I. vysťahovali rybárov a domčeky určili bankárom a zlatníkom. Most sa dá v súčasnosti  prirovnať k Zlatej uličke v Prahe. (zlato vedľa hodiniek ...)

Piazza Michelangelo: Florencia ako na dlani.

Galerie Uffizzi: miesto preplnené umeleckými dielami významných umelcov. (ako môžete vidieť na foto ;-)

· Mercato: tržnica s jedlom, ktorá je rozdelená na dve podlažia. Na prízemí si v doobedňajších hodinách môžete kúpiť čerstvé ovocie, zeleninu ale aj všetky druhy rýb a mäsa. Poschodie slúži ako kútik s jedlom v nákupných centrách , no rozhodne to stojí za vyskúšanie. Všetko je pripravené priamo pred vami a z čerstvých potravín. Dokonca, si sami môžete vybrať, ktoré mäso či rybu chcete pripraviť. Stačí ukázať toto chcem... Tržnica je zapojená aj do programu street food.


Musím ešte podotknúť, že na 99% platí všade vstup. Lístky sa dajú objednať cez internet, alebo kúpiť v tiket portály, ktorý sa nachádza v blízkosti Dómu, alebo v kníhkupectve opreti múzea Accademia. Tým si ušetríte aj niekoľko hodinové rady.

Poteším určite aj nákupných maniakov, pretože centrum preplnené s obchodmi s oblečením, topánkami a koženými výrobkami. Na trhu si určite zjednáte aj nejakú potešujúcu sumu. Gurmáni si prídu na svoje v kaviarňach a zmrzlinárňach ( skúste sa vyhýbať občerstveniu self -service) A milovníci športu môžu ísť podporiť domáci futbalový tým AFC Fiorentina, ktorý hrá taliansku sériu A (štadión sa nachádza v blízkosti železničnej stanice Firenze Campo di Marte, smer Arezzo)


Komentáre

Celkom 2 komentáre

 • Lucka 17.06.2015 v 11:50 Ešte som vo Florencií nebola ale podľa fotiek vidno, že je tam naozaj krásne naozaj to vyzerá ako otvorené múzeum.


 • talianskoposlovensky.infoblog.sk 18.06.2015 v 10:08 Podľa mňa všetky talianske mestá majú svoju atmosféru a tým, že taliani nestavajú moderné vedľa starého, dokážeš sa sústrediť na to čo vidíš a nič ťa nevyrušuje...


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?