Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

ROUND-TRIP BOLOGNA

Publikované 07.05.2018 v 07:41 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 283x

Toto hlavné mesto regiónu Emiglia-Romagna, je pre mnohých preslávené najmä početnými výstavami, najstaršou univerzitou alebo ešte častejšie so Spaghetti alla Bolognese. Áno toto všetko je pravda, no ja by som Vám chcela dať do popredia kultúrne bohatstvo tohto „červeného stredovekého mesta.“ Symbolom Bologne okrem vyššie spomínaných výstavísk a špagiet sú jednoznačne portici. Lemujú takmer celé centrum, čo je veľmi pozitívne v prípade dažďa alebo neúprosného slnka. No všetko má svoje pre aj proti: Portici poskytujú perfektnú strechu nad hlavou bezdomovcom a narkomanom.

Ďalším symbolom sú rozhodne dve veže ( La Torre degli Asinelli; 97ma Torre della Garisenda 48m). V minulosti slúžili ako rozhľadňa pre vojakov. 

Torre degli Asinelli je sprístupnená verejnosti a ponúka Vám takýto výhľad mesta z ktorého pochopíte, prečo Bologna dostala prívlastok červená.

Z hlavnej stanice sa vydajte priamo za nosom po nákupnej ulici. Na jej konci v ľavo sa nachádza Dóm Bologne – zasvätený sv. Petrovi. Tento majestátny kostol rozhodne stojí za návštevu. Hneď po vstupe do baziliky si všimnite súsošie Oplakávanie Ježiša Krista, ktoré bolo veľmi populárnym námetom najmä v období Renesancie. Kostol bol postavený pápežom a mal predstavovať moc Vatikánu.

Nepomýľte sa, katedrála San Petronio na hlavnom námestí ( Piazza Maggiore) nie je Dómom mesta. Paradoxne tento kostol bol spájaný najmä so silou mesta. Je to gotický kostol, a ako všetky ostatné z tohto obdobia, Vám jednoducho vyrazí dych jeho veľkoleposť a zároveň aj „strohosť“. Okrem baldachýnu, sa tu nachádza niekoľko rôznorodých kaplniek, ktoré lemujú celú baziliku. Kaplnky v minulosti patrili zámožným rodinám, kde pochovávali svojich zosnulých a zároveň si uctievali svojich patrónov, preto tá rôznorodosť či už v štýle, alebo umelcoch, ktorí ich zdobili. Samozrejme, za každú kaplnku rodina platila prenájom cirkvi.

Na zemi sa nachádzajú jedny z najdlhších slnečných hodín Európy, vytvorené v 16. storočí, prezývané aj veľký Gnóm (gnóm, je „tyč“ slnečných hodín, ktorá vrhá tieň).

Za kostolom nájdete veľmi pekné nádvorie Archiginnasio, v minulosti to boli priestory prvej univerzity. Dnes sa tam nachádza knižnica, do ktorej vás však nepustia.

Na piazza Maggiore nájdete aj Neptúnovu fontánu od Giambologna (umelec, ktorý neskôr pôsobil ako hlavný sochár vo Florecnii) a Palazzo della Podestà a Palazzo Comunale.

Len pár krokov od námestia sa nachádza malý kostolík, presnejšie kaplnka, Santa Maria della Vita, v ktorej sa nachádza ďalšie Oplakávanie Ježiša Krista,vytvorené Niccolom dell’Arca. Bohužiaľ, nepoznáme pôvodnú inštaláciu, no pravdu povediac aj tá súčasná vyráža dych. Veď posúďte sami:

 Mária Magdaléna

 Santa Maria della Vita

Medzi ďalšie zaujímavé miesta patrí rozhodne:

Il complesso di Santo Stefano –je to komplex siedmych kostolov.

Basilica San Francesco

San Giacomo Maggiore

Rozhodne si pozrite kaplnku ktorá sa nachádza za hlavným oltárom - Capella di Bentivoglio

Oratórium sv. Cecílie

Svätá Cecília bola patrónkou hudobníkov. V priestoroch oratória sa nachádzajú fresky, ktoré opisujú život svätice.


Pre tých, korí majú radšej galérie alebo múzeá rozhodne odporúčam Palazzo Poggi (múzeum prírodných artefaktov) alebo Palazzo Fava ( galéria)

Bologna je pre Slovákov veľmi prístupné mesto. Je spojená letecky s Bratislavou ( linka Ryanair sem lieta 2x do týždňa a letenku zoženiete aj za 20€). Letisko je vzdialené 20 minút od centra mesta a premáva sem autobus s pravidelným odstupom 11 minút. Lístok stojí 6€ e môžete ho kúpiť priamo u šoféra. Samozrejme, existuje aj alternatíva vlaku a autobusa. Autobusová a železničná stanica sa nachádzajú pár metrov od seba, len 10 minút vychádzkovým krokom na Piazza Maggiore (hlavné námestie).

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?