Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Round-trip Assisi

Publikované 10.07.2017 v 14:24 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 364x

Myslím si, že toto malé mestečko, rodisko sv. Francesca, netreba nejako obzvlášť predstavovať. V priebehu roka sem príde vyše 5 miliónov turistov z celého sveta. Assisi sa nachádza asi 20 km od Perugi (región Umbria). Assisi „pre-putujete“ krížom-krážom behom jedného dňa, no jeho návšteva stojí za to.


Basilica San Francesco

Bazilika je rozdelená na vrchný a spodný kostol. Vstúpiť môžete len so zahalenými ramenami a v prípade žien aj kolenami. S „nevhodným“ oblečením sa netrápte. Pri vstupe dostanete šatky, aby ste sa mohli zahaliť.

Spodný kostol:je preslávený Giottovými freskami (Giotto – významný taliansky umelec a architekt, 12. storočia) a hrobom sv. Fancesca.

Vrchný kostol:tiež dôležitý pre Giottove fresky, ktoré znázorňujú výjavy zo Starého a Nového zákona. Každú nedeľu o 9:00 sa tu koná omša v Anglickom jazyku.

V areáli sa ďalej nachádza Chiostro, Krypta, múzeum Baziliky a obchod s knihami či suvenírmi. Vstup je všade zadarmo. Čo ma milo prekvapilo, kňazi a novici rádu sú od rána do večera (okrem stredy) medzi turistami, rozprávajú sa s nimi, oboznamujú ich o živote svätca a sú plne k dispozícii v prípade akýchkoľvek otázok.

V blízkosti baziliky sa nachádza múzeum misionárov františkánov, korí odišli do Brazílie. Okrem aktivít rádu, môžete vidieť život domorodcov, rôzne hudobné nástroje, zbrane, ale aj vypreparované zvieratá.

V Assisi sa nachádza niekoľko múzeí a galérií. Za návštevu rozhodne stojí zrúcanina hradu Rocca Maggiore, ktorá vám ponúka panoramatický výhľad na mesto a okolitú krajinu. Zrúcanina momentálne slúži ako múzeum. 

Samozrejme, že Basilica San Francesco, nie je jediný kostol v tomto malebnom mestečku. Medzi ďalšie zaujímavé patrí napríklad:

Katedrála San Rufino


Chiesa Santa Maria sopra Minerva, kostolík sa nachádza na hlavnom námestí Piazza del Comune

Kostol sv. Petra

Nový kostol ,ktorý sa tiež nachádza v blízkosti námestia


Ak by som mala dať nejaký prívlastok, tomuto mestečku tak je to jednoznačne kľud, pokoj a ticho - jednoducho balzam pre dušu.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?