Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

ROUND-TRIP ANCONA

Publikované 30.10.2016 v 16:08 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 463x

Je hlavným mestom regiónu Marche. Toto 100 tisícové mesto je známe najmä pre svoj významný prístav. Okrem presunu nákladov a rýb, slúži aj ako prístav pre trajekty, ktoré Vás dopravia do destinácií ako Split, Zadar a iné... 

 

Ancona v Taliansku nemá zvonivé meno v oblasti turizmu. Keď som si pred odchodom pozerala čo by som mala vidieť, priznám sa, že fotky na google sú očarujúce podčiarknuté umeleckými opismi turistických príručiek. No tu sa mi potvrdilo porekadlo, že je lepšie raz vidieť ako 2x počuť.

Ak sa predsa len chystáte navštíviť túto „veľkú dedinu“ ako ju pomenovala moja kamarátka, odporúčam Vám pricestovať vlakom. Vlaková stanica sa nachádza 15 minút peši od centra mesta. Rozhodne neuvažujte nad možnosťou Baltour ( autobusová spoločnosť), pretože zastávka sa nachádza 15km od mesta, čiže musíte ísť ešte hromadnou dopravou ( cca40 minút), ktorej frekvencia je 1- 2 autobusy za hodinu. 


No to, čo sa musí obyvateľom Marche nechať je ich prívetivosť a disponibilita. Všetci nám boli ochotní pomôcť, poradiť s úsmevom na tvári. Takúto ústretovosť som už dlho nepocítila.


Do centra mesta vás privíta Porta Pia vedľa ktorej sa nachádza Mole Vanvitelliana, symbol mesta.

 Porta Pia

Jej funkcia sa menila behom storočí. Pôvodne slúžila ako karanténa pre chorých a cudzincov, ktorí priplávali z nepoznaných krajín. Neskôr ako rafinéria cukru a behom vojny ako militárna pevnosť. V súčasnosti, je časť budovy zrekonštruovaná a slúži ako múzeum.

 Mole Vanvitelliana Mole Vanvitelliana 

Ak vás zaujíma viac kultúra ako obchodné ulice, rozhodne stojí za to navštíviť Teatro delle Muse, ktoré ponúka bohatý program predstavení.

Medzi ďalšie zaujímavé pamiatky patrí určite Katedrála, ktorá sa nachádza na kopci a odkiaľ je skvelý výhľad na more a prístav. ( odporúčam najmä pri západe slnka a v noci – kedy mesto dostane úplne inú atmosféru).

Rozhodne odporúčam výhľad z katedrály ako z mestského opevnenia ( Fortezza) , ktoré dnes slúži ako park pre bežcov a vďaka bohatému listnatému porastu sa žiadneho panoramatického výhľadu nedočkáte.

Passetto

Pomník padlých z prvej svetovej vojny, v lete obľúbený meeting point mladých. Okrem iného, je postavený na mieste, z ktorého máte nádherný výhľad na more.


Piazza del Plebicsito Jedno z najkrajších námestí mesta. Vo večerných hodinách sa tu miestni stretávajú na aperitivo. No pravdu povediac, myslela som si že Siena je veľmi kľudné mesto, kde sa nič nedeje – no v porovnaní s Anconou, “v Siene to žije“ :)

 Kostole San Domenico Piazza del Plebiscito

V centre mesta nájdete veľa zachovaných palácov zo 17. storočia, kedy sa mesto začalo rozvíjať, ale aj veľa antických vykopávok ako svedectvo prvých obyvateľov.

 Aro di Traiano Fontana del Calamo


Ak sa do mesta vyberiete v lete môžete spojiť príjemné s užitočným a zrelaxovať na miestnych plážach. Ancona ponúka viacero pláží, no podľa miestnych je lepšie vybrať si tie kamenné, pretože piesočnaté sú zanedbané a spoločnosť vám budú robiť ropné škvrny.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?