Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Pohľady afričanov

Publikované 20.10.2015 v 08:42 v kategórii Iné, prečítané: 318x

Tento rok som dostala znovu možnosť okúsiť trocha exotického – moja spolubývajúca je totiž z Ghany (volá sa Fiona). Je zaujímavé sledovať rozdiely v životných hodnotách a ako sa mení pohľad na svet medzi krajinami a kontinentami. Po pár dňoch spoločného nažívania sa ma spýtala čo najhoršie som počula o Afrike a čo si o tom myslím? Po roku s Africkými kamarátmi na škole Vám môžem povedať, že môj pohľad sa veľmi zmenil a stojí za to poznamenať že:


· Väčšina Európanov má Afriku spojenú s charitou, veľkým hladomorom a chorobami, no nie je to celkom pravda a toto mi potvrdila aj Fiona: „Je pravda, že životný štandard v Európe je vyšší, no tie fotky chudobných a hladných ľudí, ktoré ukazujú média, nie su celkom správny obraz o Afrike. Takáto strašná chudoba sa nevidí tak často ( aj keď, samozrejme, nevyvrátila že neexistuje), no americké média formujú mylný obraz o našom kontinente, pretože Afrika nie je len totálna chudoba...sú tu miesta ktoré stoja za to, aby ich človek videl .. no vďaka tomuto globálnemu obrazu, kto pôjde len tak na dovolenku do Afriky?“

pláž v Ghane

 Ghana


· Tu som musela pripustiť fakt, že Afrika je spájaná len s ľuďmi tmavej pleti. Pretože ak niekto ide na dovolenku do Egypta, Maroka, či Tunisu – všetko je v poriadku a nikto sa ani len pozastaví, že ide do „Afriky“. No ak Vám poviem idem na dovolenku do Gabonu či Ghany – asi prvá otázka, ktorá Vám napadne bude: cez ktorú charitatívnu organizáciu? „Máš pravdu a to vieme všetci, no vieš prečo je tak?“ Ľudia zo severu Afriky sú bieli preto sa nad tým nepozastavujete , no zabúda sa na to, že aj v Juhoafrickej republike sú s blond vlasmi ;)“

 Gabon

· Táto otázka „Európskej Afriky“ a „pravej Afriky“ mi nedávala spávať a tak som sa spýtala kamarátov z Egypta a Tunisu ako sa vlastne cítia oni? Ako Európania či Afričania... A dalo by so zhrnúť asi takto: Egypťania sa cítia byť Európanmi, no ľudia s Tunisu sú trocha vypočítaví a zameraní na seba. Dostalo sa mi takejto odpovede: „Závisí od problému a s kým sa rozprávam .. cítim sa ako Európan, no ak nastane nejaký problém a Afrika je na tom lepšie tak, samozrejme, že nedám dopustiť na moju rodnú zem. Aj keď v chatrči nežijem.“ (evidentne americké média majú vplyv aj na africké štáty) V Tunise totiž prevláda myšlienka že Africkí ľudia žijú štýlom života alla Tarzan a prenášajú choroby, ktoré dokážu prekonať len oni sami - Tunisania sa boja ľudí s tmavou pokožkou ako čert kríža, preto sa radšej prikláňajú k Európe.

· Ako Africkí ľudia vnímajú Talianov? Vraj sú veľmi prísni, uzavretí a chýba im tu dobrosrdečnosť a spontaneita ... „vieš všetci si myslia že každý, kto príde z Afriky a chce tu študovať automaticky ostane v Európe, no nie je to pravda. Kto by tu chcel ostávať? V takomto „studenom“ prostredí?!“ 

Ja osobne väčšinu talianskej a španielskej populácie vnímam úplne inak. Tak som sa len sama seba opýtala, aký prístup k ľudom musí byť tam? A čo by robila keby študovala v Rakúsku, Nemecku či Rusku?

Komentáre

Celkom 0 kometárov

  • Neregistrovaný uživatel

    Meno: Prihlásiť sa

    Blog:

    Obsah správy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?