Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Po stopách Medičiovcov

Publikované 18.12.2016 v 14:28 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 547x

Zamysleli ste sa niekedy prečo práve Florencia bola kolískou Talianskej renesancie? Za bohatstvo, ktoré ukrýva toto mesto sa môžeme poďakovať rodu Medičiovcov, ktorý tu vládol. Najmä Cosimovi I ( 1519 – 1574) a jeho synovi Frnacescovi ( 1541 – 1587) , vďaka ich záľube v umení a ich politickému presvedčeniu, ktoré chceli pretaviť aj do umenia, sa Florencia stala centrom umeleckých cechov a združení. Okrem iného Francescovi môžeme poďakovať aj za založenie galérie Uffizzi, ktorá je prepojená s Palazzo Pitti a Palazzo Vecchio vďaka tajnému Vasariho koridoru. 

Palazzo Vecchio


Palazzo Pitti

Momentálne je koridor uzavretý a celá kolekcia portrétov, ktorá lemovala túto chodbu bude premiestnená, pretože sa realizuje projekt, ktorý umožní návštevníkom Uffizzi prejsť koridorom a tým sa dostať priamo do Palazzo Pitti, kde sa nachádza Galleria Palatina. 

 Vasariho koridor

No „stopy“ Medičiovcov môžeme nájsť po celom Toskánsku, nie len vo Florencii. Tento rod vlastnil 16 víl, ktoré slúžili ako letné sídla alebo pre víkendové poľovačky. V blízkosti, respektíve za značkou „koniec Florencie“, môžeme nájsť hneď dve. A to:

Castello, v ktorom sa nachádza poľovnícke múzeum a je zároveň aj sídlom Accademie Crusca. Villa je zaujímavá najmä pre svoju záhradu, ktorá sa stala prototypom obdobia (Giardino alla italiana). Na jej obraz bolo vytvorené dokonca aj Giardino Boboli ( súčasť Palazza Pitti).

V záhrade môžete nájsť kópie sôch, fontánu, nespočetné množstvo citrusov, byliniek. Záhrada je rozdelená na dve časti: Les – predstavuje neskrotenú prírodu a záhradu s fontánami a sochami, ktoré oslavujú moc a osobnosť Cosima I.

 

Mohli sme ochutnať pravé Medičiovské pomaranče, no nedá sa povedať, že to bola sladká odmena :D

V záhrade sa nachádza aj táto jaskyňa zasvätená zvieratám ( La grotta degli animali), ktorá sa momentálne rekonštruuje.  Pod sochou Apennina je tajná miestnosť, do ktorej sa dostanete len ak vypustíte jazierko. 

Pár metrov od Castella sa nachádza Villa Petraia, zaujímavá najmä pre svoj interiér. Nachádzajú sa tu originály sôch, významné umelecké diela, fresky a okrem iného aj Lunette od Utensa. 


Lunette sú obrazy Medičiovských víl, namaľované z perspektívy. Zachovalo sa ich 14. 


Villa Petraia sa v 19. storočí stala sídlom manželky Vittoria Emanuela, ktorá prispôsobila interiér na svoj obraz.


Medičiovci mali záľubu v pestovaní citrusov, ktoré sú dokonca vyobrazené v ich rodinnom erbe.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?