Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

NÁVŠTEVNÍK VO VLASTNOM MESTE

Publikované 27.07.2015 v 07:00 v kategórii Postrehy, prečítané: 247x

Na začiatok len tak trocha teórie. Viete čo to vlastne znamenajú pojmy turizmus a turista? A aký je rozdiel medzi turistom a návštevníkom?

 • Turizmus: sú to všetky aktivity turistu, návštevníka a profesionálov, počas obdobia keď cestuje za účelom rekreácie.
 • Návštevník: Je to osoba, ktorá cestuje mimo svojho domáceho prostredia. Cesta nesmie trvať viac ako 12 mesiacov a účel cesty nesmie byť spojený s pracovnými povinnosťami.
 • Turista: Je to vlastne návštevník, ktorý prenocuje minimálne jednu noc na priváte alebo hotelovom zariadení v navštívenom meste                                    

No a čo s tým majú Taliani? Asi toľko, že Taliansko ponúka všetko. Cez zimu hory cez leto more a samozrejme non stop kultúru a gastronómiu. Porovnajte to napríklad s Chorvátskom, ktoré ťaží len z letnej sezóny, to je výhoda čo? No napriek tomu, veľa Talianov hovorí, že to čo majú si nevedia vážiť a ceniť.  Passo del Tonale - dedinka v Talianskych dolomitoch, cez leto sa tu jazdí Giro di Italia ( Talianske Tour de France)


Nemôže sa hádzať všetko do jedného vreca (samozrejme Taliansko neznamená len to naj), no podľa mňa si svoju históriu cenia, sú s ňou oboznámení a chápu svoje dedičstvo. Napríklad taký Rím. Raz mesačne je vstup (pre všetkých)do historických pamiatok zadarmo alebo noc otvorených múzeí a ľudia to využívajú... Je samozrejmé, že ak sa spýtate taliana na aktuálnu výstavu nebude Vám vedieť povedať .. no koľkí z Vás vedia program SND na tento mesiac? :)

 Pomník padlého vojaka (Rím) ako pocta všetkým padlým vojakom vo vojne. Vo vnútri sa nachádza múzeum.


A potom som sa zamyslela sama nad sebou a nad Slovenskom. Prečo neorganizujeme otvorené dni aj my? Využil by to niekto? Máme pár akcií pre deti, študentov a seniorov ...no pravdu povediac, keď som bývala v Bratislave nenapadlo ma pozrieť si výstavu v Slovenskej galérii alebo kostol, v ktorom som ešte nebola ...pretože som to brala ako samozrejmosť, ktorú som obchádzala každý deň. V tomto majú u mňa jedno veľké plus (oni tieto možnosti využijú).


Po čase keď som sa vrátila s kamarátom a absolvovala som Bratislavu ako návštevník alebo skôr sprievodkyňa. Dalo mi to úplne nový rozmer. Skúste sa niekedy zahrať aj vy na „turistov“ vo vlastnom meste. Možno si aj vy začnete vážiť to, čo máte pod nosom. Aj Slovensko má čo to ponúknuť, aj keď, bohužiaľ, nie až v takých dimenziách a ani kvalitách – pretože u nás ešte stále platí heslo ľudia prídu a zaplatia: čím viac tým lepšie a o kvalitu sa nikto nestará! Pretože nikto nerozmýšľa nad tým, že by sa nejaký turista mohol vrátiť alebo dať odporučenie iným..

 

Keď som ukazovala ako to naše Slovensko vlastne vyzerá, Bojnice a príroda mali vždy veľký úspech. 


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?