Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Moja maličkosť

Publikované 06.07.2015 v 07:00 v kategórii O mne, prečítané: 574x

Na začiatok chcem povedať, že si veľmi cením, každého, kto si nájde čas v tomto uponáhľanom svete a prečíta si pár riadkov, ktoré sem tam napíšem :) .. ĎAKUJEM!
Asi by sa patrilo predstaviť tým, ktorí so mnou neprišli do kontaktu:Volám sa Izabela a "Moja maličkosť" je myslená doslova, pretože vzrastom nie som žiadna výšava :D (a miery 90-60-90 tiež nemám) ... Po ukončení konzervatória v Bratislave som sa rozhodla rozšíriť si obzor a venovať sa niečomu inému. Baví ma cestovanie a spoznávanie nových kultúr tak som rozhodla zlepšiť si moju Taliančinu a spoznať práve tú ich. Pôvodne som rozmýšľala nad štúdiom talianskeho jazyka na Slovensku, no potom som si povedala, že pol roka Erasmu by bolo pre mňa málo a taliančina by bola len ďalší cudzí jazyk (som náročná :D!) tak som sa prihlásila priamo na univerzitu do Sieny. Tu si študujem angličtinu a španielčinu (+ trocha prekladateľstva a kultúry) v Taliančine ;-) ...
 
čo to pre mňa znamená? Taliančina bude mojím rodným jazykom -"zadarmo"(aspoň dúfam, zatiaľ som na dobrej ceste) a popri tomu sa môžem venovať iným odborom a navyše zažívam "3-ročný Erasmus", plný skúseností a zážitkov... predstavte si prostredie (internát / univerzita), v ktorom spolunažívajú ľudia z rôznych krajín sveta a každý z nich rozpráva aspoň 3 jazykmi a bez žiadnych sporov a rasistických narážok .. jediné narážky sú medzi Talianmi = rivalita jednotlivých regiónov. Inak povedané MÁM SA TU DOBRE :) 

Prečo píšem blog? Vedie ma k tomu viacero dôvodov:
 1. Tým, že nie som tak často doma, je to určitá forma komunikácie pre moju rodinu, čo tu zažívam a ako sa tu mám... sem tam je náročné opakovať stále tie isté zážitky tetám a babkám keď sa raz za čas objavíte na domácej pôde.
 2. Uvedomujem si, že moja slovenská gramatika nie je 100% tak sa aspoň takto trénujem a udržujem :)
 3. No najdôležitejším faktorom bol fakt, že keď som rozprávala zvyklosti, zážitky a spôsob každodenného života veľa ľudí si predstavovalo Taliansko len ako miesto so širokými plážami, usmievavými Talianmi, ktorí sa napchávajú pizzou, cestovinami a pijú litre kávy ( čo je ďalší omyl pretože vedú škandinávske krajiny)...ostali veľmi prekvapení. Preto robím malé porovnávania medzi jednotlivými kultúrami a snažím sa sprostredkovať nové zaujímavé vedomosti, ukázať miesta, ktoré stoja za návštevu, o ktorých ste možno ani netušili ( pozor, nehovorím, že som encyklopédia)
 4. Chcela by som pracovať v oblasti turizmu a toto beriem ako súkromnú prax selektovania informácií, ktoré sa mi každodenne dostavajú. Pretože si uvedomujem, že na prvom mieste je zaujať, a nie zaťažovať množstvom, ktoré si každý môže doplniť individuálne.
 (kalábrijský kroj
A na záver: Všetko čo píšem je vlastnej skúsenosti. Takto som si to zažila. Blog je subjektívny, je to môj uhoľ pohľadu a môj názor - nič viac, nič menej ... no ani Vás nenútim, aby ste sa s ním stotožnili .... Izabela :)

Komentáre

Celkom 1 komentár

 • Anonymný 17.07.2015 v 16:50 Izabela (nomen omen), nakoľko Ťa poznám už od malička určite Ti fandím a aspoň slovne ťa občas podporím (už sa tak často nevídame). S Talianskom po Slovensky - skvelý nápad, určite si mnohí vyberú z tvojich textov a postrehov. A verím, že ak sa raz s Tebou stretnem v Taliansku, ukážeš mi to, čo turistický sprievodca neposkytuje. Zatiaľ sa drž :) Adena


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?