Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

LIVORNO ROUND-TRIP

Publikované 14.03.2016 v 08:47 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 294x

Toto prístavné mestečko na pobreží Ligúrskeho mora je spolu s Pisou nazývané aj brána do Toskánska. V súčasnosti je čoraz častejšie vyberané ako destinácia okružných plávb. Kotvia tu lode s viac ako 2500 pasažiermi... A čo Vám toto toskánske mestečko ponúka?

Napriek tomu, že prvé zápisy o meste siahajú až 2000 rokov pred Kristom, dalo by sa povedať, že mesto je „moderné“ v porovnaní so stredovekou Florenciou či Sienou. Veľa pamiatok bolo postavených v rozmedzí 1700 – 1900. Ak pricestujete vlakom, do centra mesta (vzdialené cca 2km) Vás odvezie autobus č.1.

 Piazza della repubblica

Historický okruh sa začína námestím piazza della Repubblica. V jej blízkosti sa nachádzajú tri kostolíky, ktoré svedčia o prítomnosti iných národov, ktoré sem prichádzali obchodovať.


Chiesa dei greci

pri vstupe do kostola Vás privítajú takéto grécke sochy

Chiesa della Madonna

Chiesa degli Armeni – ktorá je v súčasnosti zatvorená.


Na námestí piazza Grande sa nachádza Katedrála sv. Francesca, livornský Dóm. Ktorý bol v roku 1944 zbombardovaný, no zrekonštruovaný podľa pôvodnej podoby.


„Benvenuto“ do prístavu Vám da súsošie nazývane Quattro mori (štyria černosi).

Neodmysliteľným symbolom každého mesta, je samozrejme Fortezza. Fortezza je vojenská stavba, ktorá mala strategickú polohu pre ochranu miest. Livorno má hneď dve. Fortezza vecchia(stará), ktorá sa nachádza v prístave a


Fortezza nuova(nová), 

ktorá chráni štvrť: Nové Benátky. Tento názov absolútne vystihuje atmosféru, architektúru a charakteristiku. Niekedy namiesto dlhých, kvetnatých opisov, stačia jednoducho dve slová a vaša asociácia a fantázia sa postará o to ostatné. ( ja ju len doplním o pár fotiek ;-) )


Za návštevu stojí aj kostolík Svätej Kataríny zo Sieny, ktorý sa nachádza v tejto štvrti.


Samozrejme, ani v Livorne nechýba Mercato centrale,ktoré ponúka čerstvé ryby, zeleninu ovocie .. 

no ak sa nechcete tlačiť v húfe ľudí, po meste sú roztrúsené takéto stánky s čerstvými plodmi mora a samozrejme cícerom, ktorý bol v minulosti jednou z hlavných potravín s ktorou sa obchodovalo.

Cícer sa dovážal z Pisy, v Livorne sa nakladal na nákladné lode a putoval do celého sveta. A samozrejme jedno z typických jedál je Torta z cíceru, ktorá podľa tradície vznikla tak, že vrecia naplnené s cícerom počas dažďov zvlhli (dažde sú neodmysliteľnou súčasťou toskánskej zimy)a hmota, ktorá vznikla z cíceru, sa zmiešala s múkou a dala sa piecť vo forme pizzy. 

No to by neboli Taliani, keby si nenašli dôvod na diskusiu – doteraz totiž medzi Pisánmi a obyvateľmi Livorna pretrváva slovná škriepka o tom, kto vymyslel pôvodný recept, pretože cícer bol z Pisy – no, kde zmokli tie vrecia? Tak či onak rozhodne stojí za ochutnanie. :)

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?