Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Každý nejako začínal

Publikované 28.06.2015 v 20:32 v kategórii Postrehy, prečítané: 738x

Ako sa menia rady podľa odcestovaných kilometrov a skúseností?!

Spomínam si, na môj prvý výlet do Talianska, zn. Tiptour. Skončila som 4. triedu a s babkou sme sa vybrali na dovolenku. Išlo sa starou karosou – aj keď musím podotknúť, že má najviac miesta a je najpohodlnejšia, čo sa týka dlhých trias. Večer nám pustili Slunce seno.. a ako popcorn babina vytiahla cesnakové koláče, ktoré zapíjala pivom!!! Vtedy som nevedela ani to, že pizza a cestoviny sú tradičné Talianske jedlá. Jediné, čo ma zaujímalo bolo more. A tu je pár rád, ktoré mi mamina kládla na dušu pred tým ako sme nasadli:

 •  ,, Poslúchaj babku!“
 •  ,, Uterák si daj vysušiť!“
 •  ,, Vybaľ sa!“
 •  ,, Správaj sa slušne!“
 • ,,Zavolajte keď prídete!“ ( cez telefónnu búdku v tej dobe mobil nebol)
 • ,,Pred tým, ako sa pôjdete kúpať natri sa krémom. Najskôr tou štyridsiatkou a keď ju vypotrebujete, tak si dávajte tridsiatku!“ ....

O pár rokov neskôr (cca o 8) som stála na Viedenskom letisku smer Sicília (moja prvá sezóna ako animátorka). Lietadlo do Ríma meškalo hodinu, čiže mi ostávalo 15 minút na prestup. Gate napísaný na letenke Rím – Catania bol zmenený. Keď som priletela do Catánie (ešte plná adrenalínu) zistila som, že údajný autobus Catania – Portorosa (137km), ktorý som našla na internete – nejazdí. S lámanou taliančinou, pretože na Sicíliu anglický jazyk ešte nedorazil – aj on má meškanie – som vyrozumela, že mám prestúpiť v Messine, čo, ako mi následne povedali v autobuse je hlúposť, a tak ma vysadili v nejakom mestečku, z ktorého údajne ide autobus na dané miesto. Ako som zistila, autobus chodí ráno o 9:00. Ja som stála na zastávke o 17:00!! Čo teraz? –jednoznačne dôverovať cudzím ľuďom, najmä tým, ktorí rozprávajú po anglicky. Myslím si, že v ten deň som mala viac šťastia ako rozumu. Stretla som mladíka, ktorý čo to vedel, a nasadil ma na iný autobus ktorý ma dopravil do dediny, 7 km od Portorosa a tam už pre mňa prišiel kolega. Čo z toho vyplýva?

 • Natrénuj si šprint na krátke trate v letiskových halách.
 • Gate na letenke je len na vyplnenie miesta, pozeraj vždy na elektronickú tabuľu.
 • Nikdy never internetovým stránkam(MHD) – čo sa týka Talianska, buď ten spoj neexistuje alebo vyhlásia štrajk
 • Uč sa po taliansky, čo je tak či tak pre Talianov cudzí jazyk, pretože všetci tu rozprávajú nárečím
 • Dôveruj domorodcom!
 • Užívaj si adrenalín a nečakané situácie, ktoré sú tu na dennom poriadku

Na druhej strane, čo budem rozprávať vnúčatám? 

A takéto sa len tak nevidí ;-)

katedrála v CataniiCatania je preslávená pre svoje arancini ( vyprážaná ryža v troj-obale)

 

Etna. Mimochodom z tadeto pochádza Granita, ľad z vrcholkov rozdrvil a zmiešal s ovocím.Citrusy, najmä citróny sa tu dorastajú enormných rozmerov

 

Taormina, prímorské mestečko, no na pláž sa dostanete buď po schodoch alebo vás zvezie lanovka. Mestečko je plné malých obchodíkov a reštaurácií. No je predražené. Ak sem zavítate len ako turista, kvôli pamiatkam, tak Vám bohate stačí jeden deň.

 

Antické divadlo, jedna z najdôležitejších pamiatok Taormíny. V súčasnosti slúži ako koncertné pódium známych umelcov. 

Ak sa chcete dopraviť do Taormíny, môžete ísť vlakom, ale je lepšie ísť autobusom, ktorý má zastávku 5 minút peši od centra mesta. Vlaková stanica je mimo mesta a musíte ísť následne autobusom, ktorý ide raz za pol hodinu. Existuje aj autobusový spoj Catania - Taormina ( hovorím z vlastnej skúsenosti ;-)) 

Have a nice trip and good luck!! :)

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?