Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Grado a okolie

Publikované 01.06.2018 v 07:37 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 340x

Ako som už spomenula Grado ponúka veľa možností rekreácie. No jeho strategická poloha tieto možnosti rozširuje. A keď ste už tu, tak prečo nenavštíviť niekoľko zaujímavých miest?


Ostrov Barbana

Urobte si výlet loďou. Ostrov sa nachádza len pol hodiny od Grada, kde nastúpite na výletnú loď, ktorá premáva každú hodinu ( pozor 11:30 až 14:00 je obedová pauza). Cena spiatočného lístku je 6€ , deti 3€.

Na ostrove sa nachádza nádherné santuárium s kaplnkou a reštaurácia ( čiže výlet si môžete spojiť aj s omšou a obedom). Prvé zmienky o ostrove pochádzajú ešte z rímskej ríše. Bližšie informácie sa datujú do roku 582. Ako hovorí legenda, počas jednej silnej búrky sa tu našla podobizeň Panny Márie, ktorá sem priplávala z stroskotanej lode. Na jej počesť a prosbu o pomoc tu postavili kostol. Na túto legendu následne nadväzuje aj tradičná oslava Perdon di Barbana,kedy sa socha Panny Márie preváža z Grada priamo na ostrov v sprievode dlhej procesie (vždy prvá júlová nedeľa).

Aquileia

Bola založená v roku 181 pred naším letopočtom rímskou kolóniou a slúžila ako rušné obchodné centrum. Pamiatky a vykopávky z tohto obdobia sa zachovali až do súčasnosti. Tie najvýznamnejšie sú vystavené v Archeologickom múzeu. No pravdu povediac Aquileia je múzeum samo o sebe. Z každého rohu na vás dýcha história, či už v podobe Fóra ( ktoré nápadne pripomína to Rímske) alebo archeologického parku oproti Bazilike.

Bazilika sa nesie v románsko-gotickom štýle a celý komplex vám jednoducho vyrazí dych. Určite sa choďte pozrieť do vnútra! Hra svetla, mozaiky a drevený strop toto všetko dodáva miestu veľmi silnú atmosféru.

Sprístupnená je aj zvonica, baptistérium či vykopávky, ktoré sa nachádzajú pod bazilikou.


Trieste

Hlavné mesto regiónu Friuli-Venezia Giulia je vzdialené od Grada len 55km. Môžete si sem spraviť výlet loďou, ktorá ide priamo z Grada.


Námestie burzy – je jedno z hlavných námestí mesta a počas celého 19. storočia bolo ekonomickým centrom mesta.


Borgo Teresiano – bolo postavené v 17. storočí. O jeho dokončenie Trieste vďačí práve Márii Terézii. V minulosti toto miesto slúžilo ako prístav pre nákladné lode, ktoré tu vykladali svoj tovar.


Trieste je známe aj pre svoje jachtárske preteky, nazývané Barcolana, ktoré sa konajú 2. nedeľu v októbri. Každoročne sa na pretek prihlási viac ako 2000 jácht!


PreShopaholicov mám určite potešujúcu správu.V blízkosti Grada sa nachádzajú hneď dva outlety:

Noventa di Piave Designer Outlet(95km)https://outlets.mcarthurglen.com/en/it/designer-outlet-noventa-di-piave/

Palmanova Outlet Village(30km) http://www.palmanovaoutlet.it/en/homeá

Táto dedinka nie je známa len vďaka Outletu ale aj pre svoj špecifický tvar.


Ak Vás zaujíma, čo sa deje v Grade a jeho okolí, pridajte na Facebook stránku Grado_dovolenka alebo https://grado-taliansko.sk/

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?