Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Giovanni Allevi – hudba má tešiť

Publikované 16.07.2015 v 07:54 v kategórii Postrehy, prečítané: 181x

Už je to nejaký ten rok čo počúvam a hrám jeho skladby. Je to súčasný taliansky skladateľ, klavirista a dirigent. Jeho hudba je orchestrálna a dala by sa zaradiť do minimalizmu, čo pre niektorých hudobníkov môže znamenať negatívny faktor, pretože automaticky sa im vynorí asociácia: „jeden motív, ktorý sa opakuje do nekonečna ...“ No vo mne jeho skladby vždy vyvolali pokoj, úsmev na tvári a utvrdili ma v tom, že hudba je pre potešenie, čo v súčasnosti nie je až také samozrejmé. Na konzervatóriu sa totiž táto myšlienka trocha zdeformovala: Uprednostňujú sa technicky náročné veci a čím rýchlejšie tým lepšie....radosť z hudby v „rebríčku“ klesá. Tak ako na mňa pôsobí jeho hudba zapôsobil aj Allevi sám. Útly vysmiaty chlapík, ktorý sršal pozitívnou energiou a spontánnosťou. Bolo vidieť a cítiť jeho vďačnosť za každý potlesk. 


Predtým ako začal hrať sa poďakoval orchestru, čo je pre sólistu veľmi zriedkavé, pretože chce nechať vyniknúť seba samého a nie ľudí okolo. Koncert si aj sám odmoderoval (dosť náročné pre sústredenie). Uviedol každú skladbu osobitne a vždy priblížil okolnosti, ktoré ho viedli k písaniu. Tým pádom ste mohli zapojiť fantáziu a predstaviť si príbeh skladby ako len počúvať chvejúci sa vzduch (na dosť vysokej kvalite, čo je vlastná definícia hudby či zvuku ako takého). Toto sa v prípade koncertov ako takých nestáva až tak často. Zväčša na pódiu sedí veľmi sústredený umelec, ktorý ide podať svoj životný výkon (aj keď niekedy je to fakt o život, pretože Vám hrozí riziko infarktu, už len z toho, že etiketa nakazuje zásadne zapnutý oblek a kravatu aj keď vonku je 40°C), no zabúda na to, že aspoň 75% obecenstva sú laici, ktorí si prišli oddýchnuť a nie sledovať jeho techniku a prvá móda je záležitosťou plesu v opere...je to ako keby zvádzal boj a za každú cenu chcel prekonať sám seba. Takéto sú koncerty u nás. Umelci zabúdajú ďakovať a užívať si realitu, že jeho koníček je mu povolaním, a to by mala byť pre nich aj inšpirácia. Allevi dokázal vytvoriť príjemnú uvoľňujúcu atmosféru, čo sa nie každému podarí. Dokázal Vás vtiahnuť do svojho sveta a ukázal Vám jeho skladby jeho očami. Koncert trval okolo 1, 40h no nedal Vám možnosť nudiť sa. Ak máte tú možnosť a zaujímate sa vážnu hudbu* a najmä o klavír jednoznačne odporúčam.

*nemôže sa jednoznačne tvrdiť, že jeho skladby sú 100% vážna hudba, povedzme že je to moderná vážna hudba no bez disonancií ( čo je dosť podstatný faktor) Asi najlepšie ju budú vystihovať slovné spojenia: meditačná hudba, hudba k filmu. Alebo jednoducho klik: 

https://www.youtube.com/watch?v=94RhoF70tlI

https://www.youtube.com/watch?v=tl5Ao3Rps4g

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?