Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

GHANA

Publikované 25.10.2015 v 07:54 v kategórii Iné, prečítané: 253x

Ako som už spomenula aj tento rok sa mi dožičilo trocha exotiky a mohla som nazrieť do novej kultúry, ktorá je vzdialená od nás osem hodín letu. V Ghane je oproti Európe 2 hodiny menej a čo sa týka štátneho územia je rozdelená do 10 regiónov. Každý z nich má svoju kultúru, svoje oblečenie a svoj jazyk. Rozpráva sa tu viac ako 200 africkými jazykmi no ako franský jazyk sa tu používa Angličtina, ktorá sa spolu s národnými jazykmi vyučuje na školách. Aj keď je školská dochádza povinná (základné a stredné školy sú zadarmo) veľa detí ide radšej s rodičmi loviť ryby a čo na to štát? Nič - nepomôže si.
A aký je to vlastne národ? Veľmi ma prekvapila ich súdržnosť. Keď prišla moja spolubývajúca na internát všetci študenti z Ghany sa zbehli na našu izbu, privítali ju, všetko jej povysvetľovali a behom dňa ju navštevovali. Okrem iného, kým nemala vybavený čip pre mensu každý večer jej priniesli čip niekoho iného, aby nemusela platiť za jedlo... na vysvetlenie tejto starostlivosti mi stačila jediná veta: vieš v u nás je to tak: Tvoja mama je aj moja mama a môj otec je aj tvoj otec - je jedno ako dlho ich poznám, správame sa k sebe ako rodina" No musím dodať, že okrem tohto hesla majú ešte jedno: "Čo je tvoje, je aj moje." u nich taká formulka ako mohla by som si požičať neexistuje... proste prídu, zoberú si čo potrebujú ( v mojom prípade to je nabíjačka, toaleťák a saponát na riady :D ) s tým, že keď sa minie, no tak sa minulo ... a keď potrebuješ nabiť telefón tak počkáš...A čo sa týka tradícií a zvyklostí? Majú niekoľko zaujímavých: 
Dipo ceremony – ceremónia dospelosti, keď dievča dostane od matky vajce ako symbol dospelosti. 
Normálny vek na vydaj je okolo 22 – 23 rokov u dievčat, muži sa ženia v neskoršom veku. Ak sa v Ghane na niečo šetrí tak je to svadba - ktorá prebieha vždy vo veľkom štýle.
Gorálky – hovorí sa, že spravia ženské telo atraktívnejším. Mali by sa nosiť okolo pása a ukryté pred očami verejnosti – sú výsadou partnera. No ich obľúbenosť sa natoľko rozmohla, že sa stali prvým módnym doplnkom.
Účes – ženy sa holia alebo majú veľmi krátke vlasy do ktorých si zapletajú dlhé zapletance vytvorené so šnúriek a bavlniek. Tento účes im vydrží 3 až 4 mesiace, potom si ho musia obnoviť ( len tak mimochodom v Európe padajú vlasy, v Ghane celé pramienky!! Je to dosť zvláštny pocit vidieť nejaký ten zapletanec na zemi)... čo sa týka čistoty je normálne že hlavu si umývate raz za týždeň alebo raz za 2 týždne.
Len tak mi napadlo, že by som si mala zohnať knihu základy etiky vo svete, aby som sa mohla vopred pripraviť na nových spolubývajúcich :D Zatiaľ sa má situácia takto: Číňania mľaskajú a černosi sa dávia počas umývania zubov!
Čo sa týka jedla, Afričania milujú pikantné. K všetkému jedia čili. Majú jeden chod ( nerozlišujú 1. a 2. chod ako tuná v taliansku). Typickým je ryžová alebo kukuričná kaša s mäsom na spôsob soté.
Ak chcete túto hmotu "take-away" balia ju do bambusových listov, ktoré nemajú dvakrát príjemný pach. Medzi ďalšie zaujímavé prílohy patrí aj vyprážaný platan( veľký zelený banán)
Ale môžete si pochutiť aj takýmito sušenými rybičkami.
 
 Ak sa dostanete do prítomnosti človeka, ktorý práve obeduje alebo večeria dotyčný by Vás mal privítať so slovami:„Si pozvaný na moju večeru/ obed“ a čo ak ste v situácii keď ste naozaj hladní a ten druhí príjme pozvanie a musíte sa podeliť o svoj tanier??Nebojte sa hosť si má zo slušnosti zobrať len symbolicky na ochutnanie.
 Tento zvyk nosiť ťažké veci na hlave, je úplne normálny aj v civilizovanej časti Ghany, nie je to žiadny výmysel amerických filmov.
Ghana získava svoju elektrinu z vody .. no tým, že v poslednom čase menej pršalo štát zaviedol úsporný režim:domy sú rozdelené na sekcie A a sekciu B. Ak si mal elektrinu cez deň v noci si odstavený , zajtra budeš svietiť aj večer.
A čo sa robí počas dlhých piatkových večerov ak práve nejdete von so svojimi kamarátmi? Perie sa .. ľudia totiž nemajú práčky ( len tí bohatí), tak je normálne, že každý piatok večer sa stretne rodina a perie sa ...
Ghana a viera- všetci sú veľmi nábožne založení. Sú vychovávaní v protestantskom náboženstve a od rána do večera si spievajú gospel. Každú nedeľu všetci do jedného idú na omšu, ktorá mimochodom trvá tri hodiny, a počas dňa si bežne púšťajú kázne na youtube. Jednu z takých kázní som počula aj ja. Ak u nás kňaz zvýši hlas, aby dačo zdôraznil, tak väčšina ľudí je pohoršená. Africkí kňazi hovoria spočiatku hlasno - potom hlasnejšie a rýchlejšie a nakoniec to vygradujú do kriku,čo ma trocha zarazilo, no Fiona sa pousmiala povedala - my si to užívame, dokáže nás to vyburcovať .. a naozaj o pár minút neskôr som počula ako dav v kostole ako tlieska, pokrikuje a povzbudzuje kazateľku.
A čo môžete vidieť?
Na severe Ghany môžete stretnúť voľne pobehujúcich slonov. Vo vnútrozemí v menej obývaných oblastiach dediny so slamenné dediny. Nechýba tu ani rekreácia na plážach s bielym pieskom.
aj keď som dostala odporúčanie ísť len na tie privátne alebo tie dedinské, pretože veľké mestá (asi inšpirované našimi európskymi) vypúšťajú odpad do mora
 tento zámok slúžil ako väzenie pre otrokov 
bambusový most, ktorý patrí medzi najväčšie atrakcie Ghany, v súčasnosti existujú len dva.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?