Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

GENOVA ROUND-TRIP

Publikované 16.02.2016 v 20:10 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 239x

Alebo po našom Janov, rodisko Krištofa Columbusa, je hlavné mesto regiónu Ligúria. A tak ako Krištof objavil Ameriku, ja som objavila krásy tohto mestečka. Každý sprievodca Vám poskytuje dlhý zoznam kostolov, palácov alebo uličiek, ktoré určite treba vidieť. Prvá myšlienka, ktorá mi napadla bola: „No nič, pozriem len tie hlavné a na to ostatné prídem inokedy.“ Ale netreba hneď robiť urýchlené závery, pretože historické centrum je celkom malé a pamiatky sú pri sebe ... Na jednej ulici máte aj 3-4 paláce, ktoré sú označené za historicky významné. Podľa mňa, jeden a pol dňa Vám bude bohate stačiť.

Katedrála San Lorenzo Tento kostol z 12. storočia, nápadne pripomína katedrálu mesta Lucca alebo Pisy. Zaujímavé je jeho priečelie a vstupné brány na ktorých sa nachádzajú symboly a postavy, ktoré majú svoj vlastný význam.

Pár metrov od katedrály sa nachádza Palazzo Ducale, mekka umeleckých výstav a kostol del Gesù. Tento kostolík bol postavený jezuítmi v období Baroka. Rozhodne sem zamierte hneď po návšteve katedrály pre porovnanie aké odlišné sú tieto dva umelecké štýly. Taká malá zaujímavosť o Jezuitoch: Ich zakladateľom bol Ignác z Loyoly. V minulosti mali na starosti vzdelanie a spoveď panovníkov, no v roku 1774 bol rád zrušený, pretože začali prenasledovať a zabíjať kráľov pre svoju pozemskú moc. Rád zrušil pápež, tiež jezuíta, zo strachu o svoje miesto a život.

O pár krokov navyše stojí Kostol Santa Maria Assunta. Má zaujímavú červenú fasádu ( veľa domov v Janove zvolilo na červenú a na žltú) no vnútro sa vôbec nepodobá na klasickú stavbu kostola. Je to spleť rôznych bočných oltárov a lóž. 

V blízkosti nájdete tiež zaujímavý kostol Sacro cuore e S. Giacomo.


No Janov, to nie sú len kostoly, ale aj spleť úzkych uličiek s rôznymi obchodíkmi. Miestne kaviarničky, „foccacerie“ a paradoxne kebab na každom kroku. Hovorím paradoxne, pretože v Taliansku nie je zvykom vidieť tieto turecké fast foody v takom množstve. Taliani sú proste verní svojej kuchyni. Čo sa týka Focaccia – je to jedno z typických janovských jedál, 

ďalej sú sto cestoviny s pestom a ryby.

Kto si potrpí na čerstvosť a kvalitu potravín rozhodne ocení miestnu tržnicu.


Starý prístav

Pre deti bude najväčším trhákom určite pirátska loď a pre milovníkov prírody Akvárium, ktoré obsahuje viac ako 10.000 exemplárov.

Milovníkom nákupov Janov ponúka dlhú nákupnú ulicu: XX Settembre, ktorá končí námestím Piazza de Ferrari, na ktorom sa nachádza spomínaný Palazzo Ducale.

Janov je príjemné mestečko, ktoré každému dokáže ponúknuť to svoje. Aj keď pre jeho návštevu skorej odporúčam teplejšie mesiace, pretože pri romantickej prechádzke pozdĺž jácht, Vám bude verným spoločníkom svieži severák.


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?