Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Galéria Baroka

Publikované 10.03.2018 v 14:49 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 165x

Len tak trocha na úvod: Za predchodcu gálerie sa považuje Studiolo. Bola to malá izba (doslova kutica), do ktorej bol verejnosti vstup zakázaný. Slúžila ako miesto na premýšľanie, štúdium, no hlavne, sa tu uchovávali vzácne predmety (sošky, drahé kamene, ...).

Významným medzi stupňom v jej formovaní je Tribúna,ktorá bola vytvorená Medičiovcami a slúžila ako miesto, kde sa uchovávali len tie najcennejšie kúsky.

Vznik galérie sa datuje do prelomu šiesteho a siedmeho storočia. Pôvodne to bola len pasáž (chodba), ktorá mala jednu časť prekreslenú. Tu si rodiny zhromažďovali svoje kolekcie. ktoré sa ukazovali návštevám. Okrem iného slúžila aj ako miesto na poobedňajšiu prechádzku či rozjímanie.


A čím je charakteristická galéria z obdobia Baroka?

Nesmiete zabúdať, že Barok je obdobím zberateľstva, majestátnosti a údivu. Umelecké dielo musí evokovať pocity ohromenia a úžasu. Toto bola jedna z hlavných myšlienok umeleckého slohu, ktorá sa pretavila aj do organizácie galérií alebo súkromných zbierok.


· Väčšia pestrosť znamenala väčší údiv.

· Obrazy nie sú usporiadané v jednej línii, tak ako sme zvyknutí v súčasnosti. Dokonca ani chronológia nebol braná do úvahy.

· Obrazy sú zavesené na stenách tak, aby vypĺňali každý možný priestor.


 Galéria Palatina

No predsa len v tomto „chaose“ je aj kus organizácie:

Umelecké diela boli umiestnené podľa stredovej osi, a tematiky. Bolo zvykom, že obraz svojou veľkosťou korešpondoval s tým na náprotivnej stene, no zároveň bol tematicky kontrastný.


Medzi najznámejšie barokové Galérie v Taliansku patrí:

· Galleria Borghese, Rím – má najbohatšiu zberku Berniniho ( viď post: Berniniho Rím)

· Galleria Pamphilj, Rím – táto mi ešte chýba, no v blízkej budúcnosti ju určite navštívim.

· Galleria Palatina, Florencia – je súčasťou Paláca Pitti, v ktorom sa okrem spomínanej galérie nachádza aj múzeum oblečenia, keramiky alebo preslávené záhrady Boboli. Kolekcia galérie je naozaj úchvatná a bohatá. Sú tu umiestnené preslávené diela Raffaella, Botticelliho či Tiziána alebo Rubensa.


Pripomínam vám, že prvú nedeľu v mesiaci je vstup do galérie zadarmo pre všetkých ( samozrejme, to platí aj pre iné talianske múzeá či galérie). Kompletný zoznam nájdete tu:http://www.beniculturali.it/mibac/export/MiBAC/sito-MiBAC/Contenuti/MibacUnif/Eventi/visualizza_asset.html_309444232.html


Síce menej známa, no určite zaujímavá, je aj rodinná kolekcia rodu Martelli, ktorá sa nachádza v Casa Martelli (Florencia). Ich dom je situovaný len pár krokov od Baziliky San Lorenzo. Vstup je zadarmo, spolu s prednáškou sprievodcu v taliančine alebo angličtine.

Rod začal so zberateľskom už začiatkom šiesteho storočia a organizácia kolekcie je presne podľa barokového prototypu. Okrem obrazov zbierali aj knihy o umení, porcelán a či rôzne výtlačky.


Všetky miestnosti boli vyzdobené freskami, ktorých témy boli rôzne.


Kolekcia nie je kompletná, pretože niektoré umelecké diela či knihy boli v priebehu storočí predané, aby sa rod uchránil pred chudobou.

Súkromná kaplnka. Všimnite si, že oltár bol vstavaný priamo do skrine, čiže stačilo len zatvoriť dvere a kaplnka sa opäť zmenila na obyčajnú komnatu.


Tanečný salón mal evokovať námestie, ohraničené okolitými palácmi.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?