Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

CESTOVANIE PO TALIANSKU

Publikované 09.01.2016 v 13:37 v kategórii Postrehy, prečítané: 1249x

Ak ste sa rozhodli navštíviť Taliansko no nechcete riskovať odreté auto, čo sa Vám tu na 90% môže stať, odporúčam Vám využiť niekoľko užitočných stránok, čo sa týka dopravy:

Vlak:

Ak cestujete vlakom , tak jednotlivé spoje si nájdete na www.trenitalia.it alebo http://www.italotreno.it/en. Najpohodlnejšie sú rýchlo-vlaky „freccia“. Tí, ktorí bývajú v Taliansku to má aj jednu výhodu, pretože si môžu vybaviť club kartu s ktorou môžu využívať ponuky SMART. Pripomínam, že zakúpený lístok (v okienku alebo v automate) sa musí vždy označiť.

Ak plánujete cestu zo Slovenska alebo na Slovensko – odporúčam nočný vlak. (Rím – Viedeň, alebo Miláno – Viedeň) ... vlak je povinne miestenkový, no ponúka aj možnosť ležadlových vagónov, ráno vás sprievodca zobudí a prinesie vám raňajky priamo „do postele“

Tým, že vlaky sú rakúskej spoločnosti, lístky sa dajú objednať aj na stránke www.oebb.at , v prípade vybavenia zľavy, potrebujete členskú kartičku, za ktorú sa platí 20€ na rok.

Pre nájdenie spojov v oblasti Trentino použite túto stranku: http://www.ttesercizio.it/


Autobusy:

Asi najznámejšou a najrozšírenejšou sieťou je Baltour, lístky sa dajú objednať na www.baltour.it alebo www.eurolines.it a nerozhoduje štát v ktorom sa nachádzate. Ak si lístok objednáte v predstihu vychádza oveľa lacnejšie. Ak natrafíte na správny spoj máte aj wifi k dispozícii.

V posledom období začala ponúkať svoje služby aj medzinárodná agentúra Megabus. Jednoznačne najvýhodnejšia voľba. Lístky v predstihu sa pohybujú okolo 1- 5€, o dajú sa kúpiť len online. Dvojposchodové autobusy zväčša nemajú meškanie, sú čisté a v zime príjemne vykúrené. Dokonca máte fungujúce wifi zdarma k dispozícii. Jedinou chybičkou krásy je rozšírenosť a výber trás. Megabus má zastávky len vo väčších mestách ako Rím, Toríno, Bologna ... Internetová stránka: http://iteu.megabus.com/  Dnes sa spojila s agentúrou Flixbus (www.flixbus.it) 

Ak plánujete svoju cestu so Slovenka odporúčam autobusy Studentagency – autobusy sú klimatizované, a v sedačkách sú zabudované mini-obrazovky ( môžete pozerať filmy, seriály, počúvať muziku či hrať sa hry...). V cene je zahrnutá služba sprievodcu a teplý nápoj. www.studentagency.sk 


„Autostop“

V poslednom období sa využíva aj stránka bla bla car Italy(viď google), kde nájdete zadáte potrebné údaje a stránka Vám vyhodí ľudí ktorí ponúkajú odvoz do mesta, ktoré Vás zaujíma. Bližšie detaily si potom dohodnete telefonicky alebo emailom.

Ak si chcete vypožičať auto, niekedy sa môžete stretnúť aj s vekovým obmedzením. ( minimálny vek pre vypožičanie je často krát 24 rokov - no to môže závisieť od regiónu, či mesta). Rozhodne si auto vypožičajte cez onlin stránku ušetríte čas aj peniaze.

Čo sa týka vlastného auta, zvážte do ktorého regiónu či mesta sa chystáte. Ak si trúfate na Neapol, majte na pamäti, že tam sa cez kruhový objazd jazdí rovno. Ak si vyberiete Toskánsko – doprava je tu oveľa kultivovanejšia. No, ak ste zaparkovali príliš na tesno nikoho nebude trápiť že Vám pomliaždil značku pretože potreboval 5cm, aby mohol vycúvať.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?