Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

BERNINIHO RÍM

Publikované 16.02.2018 v 13:33 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 135x

Rím je jednoducho kultúrny fenomén v ktorom môžete nájsť prakticky všetko. Od antického Kolosea cez Michelangelovu poslednú večeru až po Galériu Moderného umenia ... No o niekoľko majstrovských diel, ktoré sa stali symbolom mesta, sa zaslúžil aj barokový umelec Gian Lorenzo Bernini (1598 – 1680). Jeho umelecký štýl zahŕňa všetky barokové ideály.


A v čom spočíva jeho veľkoleposť?

· Jeho zručnosť v opracovaní mramoru, ktorému bol schopný vdýchnuť elegantnosť, neskutočnú jemnosť a majestátnosť. (všimnite si, že stehno Prosepiny vyzerá ako keby bolo z mäsa a kostí)

Únos Prosepiny - detail

Únos Prosepiny, Galleria Borghese, Rím

· Zmysel pre detail, ktorý je viditeľný v buste kardinála Scipiona. Existujú dve busty, prvá busta má kaz mramoru na čele kardinála, čo je dosť rušivý element, preto sa Bernini rozhodol vytesať ešte jednu úplne rovnakú bustu. (Podľa historických záznamov, druhá busta bola vytesaná behom dvoch týždňov).

 

Všimnite si gombík, ktorý nie je zapnutý.

· Vnímanie farieb / Hra svetla

· Jeho diela vo vás vzbudzujú emócie a pocit, že ste sa stali časťou umeleckého diela.

Zmysel pre svetlo, môžeme vidieť v súsoší Extázia sv. Terézie, ktorá sa nachádza v maličkom kostolíku Santa Maria della Vittoria. 

Umelecké dielo bolo vytvorené pre rodinu Coronaro, čo vysvetľuje busty členov rodiny v bočných výklenkoch, ktorí sa pozerajú na sv. Teréziu a anjela. No zároveň vás vtiahnu do deja a aj vy sa stávate účastníkmi tohto božského predstavenia.

Svetlo, ktoré osvetľuje celé súsošie má predstavovať Božie svetlo. Súsošie má veľa kontroverzných vysvetlení, ktoré sa spájajú najmä so sakrálnym erotizmom, a praktikami, ktoré sa používali v cirkvi. Resp. orgazmom, ktorý vyvrcholil prebodnutým Terezinho srdca, čo sama opisuje vo svojom denníku: „Bolesť bola taká reálna, že som viackrát nahlas vzdychla, no zároveň bola taká sladká, že som si neželala byť oslobodená. Žiadne pozemské potešenie nemôže ponúknuť takéto uspokojenie. Keď anjel vytiahol svoj šíp, v mojom srdci ostala len veľká láska k Bohu.“

Tento obraz sa nachádza vo Florencii ( Galéria Palatina)


· Vdýchol svojim dielam dynamickosť, a snažil sa o zachytenie momentu. Čo môžeme vidieť v Berninoho soche Dávida. Na rozdiel od Michelangela,ktorý ho zachytiť v momente sústredenosti, a prípravy na porážku Goliáša. Bernini ho zobrazuje priamo v akcii a na moment sa sám pozorovateľ ocitne v koži Goliáša.

Ďalšieho známeho Dávida vytvoril aj Donatello, ktorý ho však zobrazil ako mladého hrdinu, ktorý už Goliáša porazil.

Donatello - Michelangelo - Bernini

cca 1423     1501-1504      1623


Medzi jeho ďalšie umelecké skvosty a zároveň aj symboly mesta patrí napríklad:

· Fontana di Piazza Navona, nazývaná aj Fontána štyroch riek ( jednou z nich je aj Dunaj)


· Apollo a Dafné


· Chrám sv. Petra:postavili v rokoch 1504 – 1626 a je dielom mnohých umelcov a známych architektov. Pôvodný plán výstavby sa niekoľko krát zmenil. Dôvodom bol meniaci sa vkus pápežov, finančné možnosti a obmedzenia, ako aj problém so statikou. Berninimu vďačíme za stĺporadie na nádvorí chrámu, ktoré znázorňuje otvorené náručie pre všetkých pútnikov a veriacich. Ale aj Baldachýn, ktorý stojí priamo nad hrobom sv. Petra.

Väčšina jeho umeleckých diel sa nachádza v Gelleria Borghese, ktorá bola postavená pre vyššie spomínaného Kardinála Scipiona a slúžila ako miesto, kde bola uložená jeho umelecká zbierka. Scipione bol veľkým priaznivcom a patrónom Berniniho. Práve preto sa Galéria v súčastnosti môže pýšiť najbohatšou zbierkou jeho umeleckých diel.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?