Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

BENÁTKY ROUND-TRIP

Publikované 09.10.2015 v 11:19 v kategórii Mestá a umenie, prečítané: 322x

Európske Rio de Janeiro, či pôsobisko Cassanovu? Tak či onak, Venezia je jedným z najznámejších talianskych miest. Toto mesto na vode Vás očarí svojími úzkymi uličkami, mostami a v letnom počasí Vás zo sna zobudí aj pach stojatej vody. 

Do Benátok sa dostanete všetkými možnými spôsobmi, dokonca i vlakom, pretože cez most, ktorý ich spája s mestom Mestre, vedie železnica. Ak zvolíte auto rátajte s tým, že ho necháte odparkované vo veľkom parkovnom dome, blízko železničnej stanice. Auto budete musieť nechať otovorené a klúče v zapalovaní, aby SBS-kár mohol preparkovať v prípade potreby. Nemajte strach z auta sa Vám nič nestratí a nájdete ho ( aj keď na inom mieste) v takom istom stave ako predtým.

Benátky sú jednoznačne preslávené pre svoj karneval, ktorý sa koná každoročne vo februári. Tradícia karnevalu siaha do stredoveku. Prvá písomná zmienka je z roku 1268. Ulicami sa promenádujú masky od výmyslu sveta, no medzi tie tradičné patrí napríklad morový doktor či Harlekýn. Masky sú vyrábané ručne.

 - dlhý nos mal chrániť lekárov pred nákazou


Ak sa chcete vyhnúť tlačenici a užívať si atmosféru Benátok ako kráľ, odporúčam navštíviť toto mestečko okolo druhého januárového týždňa, ktorý nie je veľmi lukratívny pre turistickú sezónu. Čaká na Vás veľa kostolov, zaujímavých pamiatok a ostrovov:

· Bazilika sv. Marca s náproti sa týčiacou zvonicou ak chcete vstúpiť do Baziliky, musíte odložiť svoj vak či kabelku v neďalekej úschovni.


· Dóžov palác v súčasnosti slúži ako múzeum, no v minulosti bol sídlom všetkých dôležitých úradov štátu Venezia. V jeho priestoroch sa nachádza aj väzenie Piombi spomínané napr. v knihe od Silvia Pellica: Le mie prigioni ( ktorý bol neskôr presunutý na Špilberg). Neodmysliteľnou súčasťou tohto väzenia je aj Most vzdychov. Za svoje meno vďačí väzňom, ktorí si tu odpykávali svoj trest.

 námestie sv. Marka


· Canal Grande – hlavná tepna Benátok s mostom Rialto


· Za návštevu určite stojí aj Židovská štvrť, ostrov Murano preslávený výrobou skla či miestny rybí trh

· V blízkosti námestia sv. Marka sa nahádzajú uličky preplnené obchodíkmi, či butikmi (najmä s kožuchmi a suvenírmi)

· Milovníkov umenia určite bude zaujímať aj La Biennale di Venezia

 Bazilika della Salute

No Benátky nie su len umenie a zamilované hrdličky, ale aj zábava a gastronomický zážitok:

typickým jedlom je pečienka na cibuľke.

A ako sa pohybovať v meste? Odpoveďou na moju rečnícku otázku nie je gondola ale trajekty nazývané vaporetti, ktoré tu slúžia ako MHD.Cena lístku sa pohybuje okolo 7€. Ak máte predstavu, že všade kam sa pozriete plávajú Gondoly 

so zaľúbencami a nad nimi sa týči spievajúci Gondolier musím Vás sklamať. Väčšina gondol stojí pri móle a čaká na turistov s reklamou zľava: ½hodiny len za 250€. Ak aj nejakú tú gondolu uvidíte zväčša v nej sedia čínski turisti... Benátky sa dajú prebádať aj vlastnou „pohonnou silou“, všetky dôležité pamiatky sú dobre značené.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?