Talianskoposlovenskykultúra 100x inak

Akí sú vlastne taliani?

Publikované 25.05.2015 v 20:58 v kategórii Postrehy, prečítané: 758x

V podstate"ukecaní", priateľskí a usmievavý ( ale nie vždy, bohužiaľ nikto nie je dokonalý, ale o tom potom). Ak potrebujete pomoc ochotne a s úsmevom Vám poradia , vysvetlia. Milujú totiž rozprávať. Dalo by sa povedať, že ich druhým národným športom je rozprávanie s gestikuláciu. Ak sa náhodou učíte po taliansky, a máte to šťastie, že sa ho môžete učiť od"native" automaticky sa učíte aj gestikulovať. Dokonca tieto gestá sú považované za určitý druh jazyka, nazývajú ho neapolské gestá,pre talianov majú veľký význam pretože každý región má svoje nárečie, ktoré je veľmi odlišné, dá sa povedať, že každý región má svoj cudzí jazyk ( na Slovensku Východniar a Slovák sa pomocou pálenky dohodnú a pochopia. Tuná majú podobnú úlohu gestá, ktoré sú na celom území rovnaké)

(https://www.youtube.com/watch?v=Hxu50kiDVGc) – menšia názorná ukážka

Podľa mňa, tento národ minie oveľa viac energie pri rozprávaní ako pri športovaní , no na druhej strane oni si ju radi doplnia výdatnou večerou ( a čím neskôr tým lepšie).

Čo sa týka dialektov a regiónov, taliani sú na svoje nárečia veľmi hrdí. V porovnaní so Slovenskom, kde je nárečie potupujúce, taliani sa ním pýšia, pretože je symbol regiónu z ktorého pochádzajú. Aj keď Taliansko ako politický štát vzniklo už v roku 1861, taliani žijú v regiónoch, ktorých je 20 a každý región má svoje hlavné mesto. Keď sa niekoho spýtate odkiaľ pochádza, okrem mesta Vám automaticky doplní aj región.( Predstavte si, že pri predstavoví by ste automaticky doplnili kraj alebo okres). Okrem regiónov sa v Taliansku nachádzajú dva samostatné štáty ( Vatikán a San Maríno )

A čo sa týka cudzích jazykov? Sú veľmi leniví učiť sa nový jazyk. Veď v podstate sú bilingválni, nárečie + taliansky jazyk – ktorý mimochodom nepoužívajú ani na úradoch, tak načo iné jazyky?! A keď bude najhoršie stále máme ruky nohy. Ak stretnete taliana vo svete, určite ho spoznáte podľa silného prízvuku. Oni sami o sebe tvrdia, že im nebolo nadelených buniek na učenie sa cudzích jazykov tak načo sa namáhať?!

Na druhej strane, ak Talian zistí, že viete čo to po taliansky ( aj keď len 5 slov) automaticky prepne len na taliančinu a cudzieho slova sa už z jeho úst nedočkáte. Začne Vás podporovať, vysvetľovať, opravovať a učiť – čiže Svoju taliančinu môžete zlepšovať rýchlosťou blesku.